Zastupitelstvo 9. října 2000


Prvním bodem na programu bylo hodnocení předložených dokumentů - Základní cíle, koncepce města a určení priorit. Priority byly navrženy v tomto pořadí:

1) zaměstnanost, zřízení průmyslové zóny, 
2) zastřešení zimního stadionu
3) západní komunikační propojení
4) výstavba vícepodlažních bytových objektů s využitím státních dotací
5) dopravní řešení - městské komunikace

První vstala Ivana Hrochová (Chrudimská volba) a podivila se nad způsobem navržení priorit - navrhuje nehlasovat.

Starosta jako vždy odpovídá - jako by řeč byla směrována k němu a nikoliv k zastupitelstvu, sděluje, že předložený materiál vychází ze SWOT analýzy a tvrdí, že dokumenty, i když se odsouhlasí, nejsou dogma a ani nejsou zavazující. 

Ivana Hrochová kontruje - když dokumenty nejsou zavazující, tak k čemu je to dobré. Usuzuje, že v prioritách například chybí řešení velmi důležitých sociálních problémů. Sděluje navíc, že priority by měly být logicky navázány na městský rozpočet.

MUDr. Trněný (Chrudimská volba) se dotazuje, jaký je vzájemný vztah obou dokumentů, sděluje názor sociální komise, které předsedá - dle mínění komise jsou priority úplně jinde.

Komunista Moučka sděluje, že jej mrzí, že komunisté nebyli přizváni k jednání u kulatého stolu. Starosta - když v tisku sděluje, že ke stolu byly pozvány všechny strany - nemluví pravdu, protože rudí pozváni nebyli. Moučka dodává, že je volilo 12% občanů, tak je nutné se tímto problémem zabývat.

Slávek Macela (KDU ČSL) navazuje na Moučkovo rozumování sdělením, že tento materiál je o rozvoji města, nikoliv o rozvoji politických vztahů.

Kdosi hubuje, že z koncepce vypadl obchvat - je to jasná priorita města, i když nebude budován za městské peníze, je to státní investice. Navíc chybí jakákoliv úvaha o sociální prevenci, řešení situace mladých rodin bez zaměstnání...
Iva Hrochová materiál považuje za paskvil a znovu navrhuje v této podobě neschvalovat. 

Starosta asi podruhé prohlašuje, že ať se to schválí nebo neschválí, pro něho je to cenný materiál, který naznačuje určitý konsens, i když byl hodnocen menšinou zastupitelů přítomných na semináři. 

Macela a po něm i Řezníček navrhuje schválit jen dokument Základní cíle a hlasování o prioritách odsunout. O tomto řešení se hlasuje. První hlasování bylo zrušeno, neboť počet hlasů nesouhlasilo s počtem zastupitelů. Druhé hlasování ukazuje vůli 20 zastupitelů pro, Moučka (KSČM) se zdržel, proti byli 2 zastupitelé za ODS a 1 KSČM.

Další bod programu - průmyslová zóna, výkup pozemků. Předložen návrh vykoupit 2 lokality, a to lokalitu navazující na areál Transporty - směrem k Markovicím, cca 31 ha, za průměrnou cenu cca 248,- Kč za m2, a pozemek za depem naproti benzínce na Pardubice za 320,- Kč za m2 (cca 6,5 ha).
Starosta zastupitelům sděluje doporučení městské rady pozemky pořídit a doporučení opírá o sdělení, že pozemky za Transportou jsou kupovány spolu s břemeny, zajišťujícími napojení veškerých sítí s dostatečnou kapacitou a napojení komunikací až na patu pozemků, dopravní napojení stávajícími komunikacemi, vč. 2 železničních vleček. Dále sděluje, že i městské dopravní napojení do tohoto areálu bylo na zvýšené zatížení projektováno, nehledě na to, že je předpoklad dopravní návaznosti na západní komunikační okruh. Předběžně dohodnutou cenu považuje za korektní, v souvislosti s prognózami i s ohledem na to, že má k dispozici audit hospodaření družstva, které pozemky vlastní.
Starosta pokračuje tvrzením, že o umístění svých podniků v této zóně projevilo zájem již několik investorů, tvrdí, že pozemky budou v dohledné době rozprodány, ovšem město bude dbát na výběr investorů tak, aby město nebylo novými podnikatelskými iniciativami nadměrně zatěžováno. 

Zastupitel Vojtěchovský vstává a sděluje, že se na něho obrátil jeden z bývalých vlastníků pozemků, který se zlobil, protože mu pan Kušta tvrdil, že na pozemcích se budou pěstovat ekologické potraviny. Kdyby věděl pravdu o záměru, neprodával by metr čtvereční za stovku. 

Starosta opět oponuje - cena je v souladu i s doporučením státní rozvojové agentury Czech Invest, navíc, jedná se o pozemky zainvestované, nikde jinde v okolí města nejsou tak levné pozemky k mání, naopak, nejlevnější jsou za 600, ale i za 1000 nebo 1500 Kč za m2!

Paní Rohrichová (KSČM) si přeje vysvětlit zkratky v hodnocení případné staré ekologické zátěže v areálu Transporty s tím, že tato zátěž může ovlivnit i plochu uvažovanou k vykoupení. Starosta vysvětluje, že zátěž - nějaké nevhodné složky ve spodní vodě, skutečně v areálu Transporty je, ale směřuje odtud v hloubce asi 15 - 20 m směrem k Medlešicím. Na Markovice se šíření zátěže nepředpokládá, nicméně - zřízení zóny nemůže ovlivnit, resp. jen v případě, že na ploše by byl stavěn potravinářský závod, využívající vodu z vrtaných studní.

Pan Moučka (KSČM) se táže na využití západního komunikačního propojení průmyslovou zónou - starosta odpovídá - ano, jsou tu návaznosti, s využitím se počítá. 

Věra Doležalová (ČSSD) vznáší dotaz na pozemek za Depem - sděluje, že tento pozemek je zatížen ochranným pásmem teplovodu a vedení vysokého napětí, navíc je zde územním plánem předpokládána výstavba komunikace, sděluje dále, že se jedná o pozemek absolutně nezainvestovaný, takže bude nutné vydat asi 20 milionů za zainvestování, čímž cena 1 m stoupne na 630,- Kč za metr (tedy celkem cca na 41 milionů).

Starosta sděluje, že tento pozemek pokládá za cenný především pro službové podnikání, o ochranných zónách je město informováno, budou využity pro položení sítí nebo výstavbu komunikací.

Pan Macela se táže, zda bylo uvažováno, co to udělá s rozpočtem.

Starosta opět kontruje, že je přesvědčen o přiměřenosti ceny, navíc předpokládá, že peníze se do fondu rozvoje brzy vrátí.

Moučka - vrací se k problematickému pozemku za Depem, také Doležalová - víte, o kolik se kvůli ochranným zónám uvažovaný pozemek zmenší?

Starosta - bere to zeširoka - jak prý říká pan Jelínek - každá židle musí mít aspoň tři nohy, město musí pro občany zajistit dobré služby, zaměstnání i využití volného času, vypočítává, kolik tisíc pracovních míst nová zóna přinese a vyzývá Bálka, aby vysvětlil problematiku, kterou V. Doležalová vyčetla z mapy před sebou.

Zastupitel Dr. Lacina sděluje podiv nad cenou pozemků a sděluje, že v Hranicích se pozemky vykupovaly za stovku.

Iva Hrochová uvažuje, že město tvrdě zaspalo, pokud by samo pozemky vykoupilo, vyšlo by to mnohem laciněji, pak vznáší dotaz k třetí etapě dokupů - starosta vyzývá ing. Kuštu, který se představuje jako místopředseda Okresní hospodářské komory, aby problematiku osvětlil - Kušta vysvětluje - v Hranicích se jedná o pozemky nezainvestované a uprostřed polí, pak je cena za stovku relativně bez problémů, ovšem cena pozemků prudce stoupne o náklady na zainvestování - takže ani tady Hranice ve srovnání s Chrudimí neušetřily - zde se jedná o pozemky zainvestované a příměstské, těsně navazující na průmyslový areál. 

Místostarosta Řezníček se hlásí a vyzývá zastupitele, aby si položili dvě otázky - 1) má uvažované místo umístění průmyslové zóny logiku? 2) jsme schopni nalézt lokalitu jinou a levnější? 

Nastává hlasování, 24 zastupitelů je pro, 1 (Dr. Lacina z US) se zdržel hlasování. Zakoupení pozemků bylo schváleno. Nastává hlasování o změně územního plánu v předmětných lokalitách - všichni zastupitelé hlasují pro. 

Nastává volný program - nepříliš zajímavé příspěvky poněkud oživí zástupci občanů, kteří podepsali petici proti tomu, aby uprostřed sídliště Šance - Větrník prodalo město pozemek na výstavbu zábavního, rekreačního a službového centra MILÉNIUM. Odpor proti záměru občané vyvíjejí zejména proto, že mají obavy z nadměrného hluku a nepořádku kolem tohoto centra. Je to sice poněkud podivné, neboť nepořádek je okolo této panelové výstavby permanentní a hluk by musel splňovat hygienické normy, navíc - toto sídliště má téměř nulovou infrastrukturu, přitom zde bydlí hlavně relativně mladé rodiny - nicméně - odpor je zbytečný, neboť investoři, poté co viděli atmosféru okolo Milénia - sami svůj podnikatelský záměr zrušili. 

Poslední a nejdůležitější příspěvek měl Pavel Pavlíček (tedy já), když mluvil o tom, že nedávno rekonstruovaná kanalizace v Gorkého ulici pekelně smrdí, což občanům této ulice vadí. Kupodivu, starosta nenamítnul, že ještě vonící kanalizaci neviděl ani necítil, ale sdělil, že věc nechá prověřit a odpoví písemně. 

                                                                     Pavel Pavlíček