Pozemky, aneb jak to bylo doopravdy ...

Článek „Zastupitelstvo 9. října 2000“ pana P. Pavlíčka na internetových stránkách Volba Chrudimské noviny působí dojmem, že se jedná o skutečný zápis z jednání Městského zastupitelstva v Chrudimi. Má-li však být dojem přesný, měly by být uváděny správné nebo přesné údaje. Autor zde říká, že „ Zastupitel Dr. Lacina sděluje podiv nad cenou pozemků a sděluje, že v Hranicích se pozemky vykupovaly za stovku“. Ve skutečnosti jsem citoval Lidové noviny (6.10.2000),  kde bylo uvedeno, že město Hranice na Moravě  přišly pozemky o výměře 50 ha v průmyslové zóně a jejich zhodnocení na stavební pozemky na částku 114 mil Kč, což v přepočtu dělá 228,- Kč/ m2 (nikoliv 100,- Kč).  Byl jsem přesvědčen, že obdobná cena by odpovídala  i ceně pozemků kupovaných městem Chrudim pro průmyslovou  zónu a je ve druhé polovině rozpětí cen uvedených v ekonomické kalkulaci projektu „Průmyslová zóna Chrudim“ (200 až 500 Kč ). Ani vysvětlení pana ing. Kušty, že v Hranicích šlo o pozemky za městem, mě nepřesvědčilo o opaku. Předpokládám, že jím uváděná nevýhodnost je vlastně výhodou možného dalšího rozvoje na rozdíl od Chrudimi, kdy kupované pozemky jsou limitovány tratí, komunikacemi a bytovou zástavbou. Kromě toho Hranice nenesou riziko zajišťování investora.

Informace o tom, že 1 m2  pozemků byl v Chrudimi kupován účelově vytvořeným družstvem AGROSPOL ECO v rozmezí 20,- Kč až 800,- Kč za 1 m2, následně pak sdělení, že průměrná cena za tyto pozemky zaplacená původním vlastníkům byla 248,- Kč/ m2.,  mě utvrdily v tom, že cena 300,- Kč/ m2  je cenou odpovídající. Uvažuji při tom režii spojenou s výkupem pozemků a skutečnost, že každý kdo podniká, chce mít zisk.

Město navíc akceptovalo svým jménem praxi uplatňovanou družstvem při výkupu od původních  vlastníků a ponese riziko zajišťování investorů ( což je jistě jeho úkol).

Uvedená cena 300,- Kč/ m2  představuje při kupované výměře 189 876 m2 od družstva AGROSPOL ECO výslednou cenu 56, 963 mil Kč, a to je o 9,873 mil Kč více než bylo do akce investováno,  tedy 17,33 % zhodnocení. Zatím však město kupuje tyto pozemky za cenu 351,- Kč za 1 m2 a tedy celková částka bude 66,646 mil Kč, čímž družstvo dosáhne zhodnocení  14,153 mil Kč, t.j.  tedy  více jak 21 %. Ze strany městského rozpočtu na tom nic nezmění ani skutečnost, že  další část pozemků bude možno odkoupit od pozemkového fondu za zvýhodněnou cenu (12,5 m2 ).

Městu by při ceně 300,- Kč/ m2 zůstalo v  městské pokladně zhruba 1,8 mil Kč, což by mohlo pokrýt například náklady na projektovou dokumentaci pro inženýrské sítě. Je nesporné, že město potřebuje připravené pozemky pro rozvoj průmyslu a služeb, nikoli však za každou cenu. Je nutno kvitovat aktivitu Hospodářské komory v Chrudimi, ale jak dobrá investice to byla v tomto případě ukáže až čas.

                                                                                    J. Lacina