Průmyslová zóna v Chrudimi - fakta a fámy

V závěru loňského roku jsme byli zavaleni nejrůznějšími informacemi médií týkajících se záležitostí kolem plánované průmyslové zóny v Chrudimi . Pozornost byla soustředěna hlavně na to kdo prodával, proč prodával, za kolik koupil ...... . Jistě je to zajímavá potrava pro každého, komu strategické rozhodnutí politické reprezentace města o zřízení průmyslové zóny z politických, nebo osobních důvodů vadí. Není ale cílem této informace někoho pomlouvat nebo někoho hájit. Ostatně většina plánovaných pozemků už byla vykoupena, takže se jedná o mlácení prázdné slámy.

Ale ta slibovaná fakta:

1) Plánovaná rozloha průmyslové zóny je 33 ha
- jedná se o velikost která umožňuje oslovit i strategické investory 
- její poloha je vhodná zejména dostupností z Pardubic, které disponují přístavem letištěm a kde se již etablují renomované zahraniční firmy (PANASONIC, FOXCON)

2) Okres Chrudim má vhodné investorské klima
- relativně vysoká nezaměstnanost (V Chrudimi samotné cca 11%)
- nízké průměrné mzdy (o 1.280,- Kč méně než je celorepublikový průměr v 1-3 Q.2000)
- kvalifikovaná pracovní síla zejména v oboru strojírenství
- nepříznivá je pouze dopravní obslužnost regionu

3) Nákupní cena pozemků byla 351,- Kč/m. 
Součástí této ceny je i potřebná infrastruktura dotažená k hranici pozemku a smluvně zabezpečená. Jen náklady na vybudování infrastruktury se pohybují okolo 200,- Kč/m (údaj Czech Investu)
- pro srovnání např. Olomouc provedla výkup pozemků za 700,- Kč/m (HN 12.10.2000) , Pardubice vykupují za 500,- Kč/m (Magistrát Pardubice), výkup v Hranicích na Moravě sledujeme v televizi ..., znalecký posudek na cenu pozemků v uceleném areálu v průmyslové zóně se pohybuje mezi 400 až 800 Kč. Je samozřejmé, že před zcelením se cena jednotlivých pozemků pohybuje někde úplně jinde.

A co obsazení průmyslové zóny přinese?

1) Plné obsazení průmyslové zóny zajistí 1500 přímých pracovních míst a asi 1000 míst nepřímých spočívajících v rozvoji místních firem

2) Zvýšení průměrné mzdy z důvodu vyšší poptávky po kvalifikované pracovní síle

3) Obecné zvýšení volných peněz v regionu a tím i k jeho ekonomickému oživení

4) Intenzivní investorskou činnost v místě kdy investice dosáhnou dle typu výroby a instalované technologie 300 mil. Kč až 3.000 mil. Kč (údaj CzechInvestu) 

5) Možnost získání státní dotace Města Chrudim na infrastrukturu.

To byl výčet hlavních údajů týkajících se průmyslové zóny v Chrudimi. Ve světle konkrétních dat bez spekulací a pomluv je jasné, že se jedná o pozitivní změnu v myšlení Chrudimské radnice a zásadní obrat k možné hospodářské prosperitě našeho regionu. Na oslavy je však brzy. Není dokončena změna územního plánu dané oblasti, ani výkup pozemků, zejména od Pozemkového fondu ČR. To vše brzdí jednání s agenturou Czech Invest a s potencionálními investory. Doufejme jen, že ne na dlouho ...

                                             Vladimír Hoke - předseda OHK Chrudim