Opět socialismus?

 

Nový návrh na rozdělení daňových výnosů je nejen demotivující, ale i silně socialistický!

Nejsem obyvatelem bohaté obce v pravém slova smyslu - tj. obce, která by těžila z příznivého podnikatelského prostředí. Mám dokonce dojem, že rovnostářským rozdělením daní by v současné době Chrudim spíše získala, než ztratila. To už proto, že o nějakých investicích do industriální zóny nebo o stimulech pro získání podnikatelů formou "daňových úlev" se v Chrudimi ještě ani nemluví.

Jde však o to, že nový(?) návrh, kdy obce získají daně nikoliv podle své prosperity, kterou mohou výrazným způsobem ovlivnit, ale podle počtu dušiček, který ovlivnit nemohou, je demotivující výrazně. Věřím totiž, že starosta (rada, zastupitelstvo) pokud má vizi, pokud má potřebné schopnosti (tedy jedno z kriterií, podle kterých by měl být volen), může budoucnost města velmi ovlivnit. Daňové příjmy (a tím naplnění rozpočtu města) jsou jedním z prioritních motivů, vedle pochopitelných dalších motivů, například ovlivnění počtu pracovních míst a tím i zaměstnanosti občanů města. Rovnostářským přístupem k rozdělení daní (a tedy zprůměrováním) logicky dosáhneme i zprůměrování aktivit starostů (rad, zastupitelstev). Cítíte ten socialismus?

Tvrdím, že až tak nezáleží na tom, zda je obec chudá či bohatá. Nesmírně však záleží na tom, jak schopný nebo méně schopný je ten který starosta (rada, zastupitelstvo). Zejména v tom okamžiku, kdy bude umět nabídnout možnosti obce cizímu investorovi, tedy nejen přetahovat podnikající fyzické osoby z obce do obce. Budou-li daně rovnostářsky rozdělované, pak je to vlastně jedno. Aktivita lidí poklesne, vynikající lidská individualita ztratí svůj význam. A jsme tam, kde jsme byli.

Pavel Pavlíček, Občanské sdružení Chrudimská volba.

 

button_zpet.gif (419 bytes)