Okna sekretariátu sociálních demokratů
svítila dlouho do noci


Kdo je onen záhadný muž, jehož hlas rozhodl o potupě sociální demokracie?

Datum 11. září zřejmě zapíšou chrudimští sociální demokraté do své kroniky velkým černým písmem. To byl den, kdy na celé čáře prohráli hlasování, které se zdálo být předem jasně dohodnuté. Městská koalice (ODS, ČSSD a LSNS) vsadila na svou křehkou většinu 14 hlasů z 27 zastupitelů. Nutno dodat, že pro odhlasování čehokoliv v zastupitelstvu musí zvednout ruku nadpoloviční většina ze všech zastupitelů, tedy nikoliv pouze z přítomných zastupitelů!

Koalice se smluvila na obsazení postu místostarosty, který pro nesouhlas s praktikami radnice opustil pan Macela (před tím z téhož důvodu opustil radu bývalý starosta Nový, kterého nahradil v radě právě Trávníček).

Vyjednávání před tímto památným hlasováním nebylo jednoduché. Důležitý je však popis atmosféry v sekretariátu ČSSD, po odstoupení Macely. Debaty se zástupcem Chrudimské volby se účastnil předseda městské organizace Kučera a zastupitelé Trávníček, Hodek a Doležalová. Na otázku - jak se po odstoupení Macely zachová koaliční sociální demokracie - vypukl spontánní nesouhlas mezi přítomnými demokraty, ze kterého vyznělo, že sociální demokraté se necítí být součástí městské koalice. Tvrdili, že se cítí stále opozicí, že jejich představa celkové rekonstrukce městské rady v zájmu široké, otevřené radnice stále trvá. Tvrdili, že Trávníček přešel do městské rady jen kvůli tomu, aby ČSSD měla více informací o dění na radnici.

Pak kohout ani třikrát zakokrhat nemusel, a sociální demokraté poté, co jim ODS nabídla post místostarosty, otočila o 180° - na všechna svá prohlášení zapomněla. Trávníček do novin sebevědomě prohlašuje, že široká radnice je nesmysl. Společně s ODS nabízejí jednání o nabídce dvou míst v radě. Spolu pak také ignorují požadavek opozice ke svolání společného jednání, stejně jako nastíněný požadavek zastoupení všech 4 opozičních stran v městské radě.

To byl také zřejmě impuls pro zastupitelku Doležalovou, která zcela zřejmě nemůže strávit změny názorů ze dne na den. Se slzami v očích se na zastupitelstvu rozhodla odporovat stranickým intrikám, a přes nátlak svých stranickým kolegů se odhodlala nevolit svého stranického vůdce. Doležalová si navíc velmi váží odstupujícího místostarosty Macely, šance Trávníčka vést město při porovnání se schopnostmi a znalostmi bývalého místostarosty Macely považuje za mizivé. Není ovšem jediná, která při vedení města dává přednost dohodě o lidech, před dohodami o politických pidivítězstvích..

Dalším je někdo neznámý, nějaký čestný Zoro. Pikantní na celé volbě totiž není jen rozhodnutí Doležalové. Kdyby ona svůj hlas Trávníčkovi dala, stejně by mu chybě ještě jeden hlas do potřebné čtrnáctky. Kdo je tím čtrnáctým, to je zatím hádankou.

Není tajemstvím, že Chrudimská volba prosazovala do čela radnice nikoliv Libého (ODS) ale Jozefyho (ODS), který se osvědčil jako dobrý manažer při vedení okresní nemocnice, který je dostatečně moudrý a zkušený na to, aby zastupitele přitáhl ke společné práci pro město spíše, než k vzájemným rozmíškám, které městem zmítají nyní. Je oním záhadným mužem Jozefy? Můžeme hledat dalšího člověka s vlastním názorem. Není jím nakonec daňový poradce Steiner (ODS)- člověk mladý, ekonomicky vzdělaný, s obecně uznávanou autoritou? Nebo je to někdo další ze sedmihlavého týmu ODS? Nebo že by někdo z tříhlavé skupiny kolem Řezníčka (ČSNS)?

Situace se nejen zamotala, ona se přímo zauzlovala. Donutí to ODS, aby odložila svou sebejistotu a konečně se pokusí o jednání s opozičními US, ODS, Výzvou a Chrudimskou volbou? Nebo se pokusí hledat mezi opozicí někoho, kdo mu výměnou za cosi slíbí podporu a doplní oněch 12 hlasujících na potřebnou čtrnáctku?

Uvidíme, čas je neúprosný a otázek je mnoho. Libý, namísto aby alespoň předstíral hledání shody, zatím prohlubuje zákopy. Vzkazuje lidem z Chrudimské volby, že si jejich práce pro město neváží. 10 lidí pracujících v komisích města (včetně 3 předsedů), je prohlášením nejdůležitějšího muže ve městě znechuceno. Je to deset lidí, profesionálů v daných oborech, deset lidí, kteří nezištně obětují pro práci v komisích stovky hodin. Zastupitelka Hrochová na zastupitelstvu na tento fakt upozorňuje a žádá starostu o vysvětlení. Libý opakuje své stanovisko - lidé z Chrudimské volby věnují převážnou část své energie k negaci. Neříká čeho, neříká kdy. Ví, že každý jiný by se nad touto nepravdou hluboce urazil.

Je to záměr? Nebo jen momentální ujetí?

                                                                                                              elek

button_zpet.gif (1175 bytes)