Ohrožené soukromí

Téměř každý člověk někdy zažil pocit, že je někým nepřetržitě sledován. Málokdo však tuší, že tím, kdo ho dnem i nocí pozoruje, může být jeho vlastní počítač.

Během loňských Vánoc získal jeden podnikatel z Massachusetts dojem, že s jeho počítačem není něco v pořádku. Vše začalo tím, že si na svůj notebook přehrál program nazvaný zBubbles , který nabízí Alexa, sesterská společnost firmy Amazon (Amazon se zabývá prodejem přes internet). Zdálo se, že zBubbles je dobrým společníkem při surfování - radí, kde nejvýhodněji nakoupit, a podává informace o produktech. Jeho druhá tvář však není zdaleka tak přívětivá. Během surfování tento program zaznamenává všechna místa na internetu, kam uživatel zavítá, a posílá je zpět společnosti Alexa.

Z technického hlediska je zpětné odeslání informace o navštívených stránkách velice jednoduché. Pomáhá tomu i skutečnost, že většina lidí netuší, co si vlastně na svůj počítač z internetu ukládá. Každý program je trojským koněm a běžný uživatel se musí spolehnout na tvůrce stránek. Jen málokdo z uživatelů měl příležitost si povšimnout, že modem počítače bliká o něco více, než by měl. Přesto se našli lidé, kterým bylo podezřelé, že světelné záblesky označující přenos informací se objevují i ve chvíli, kdy zrovna u počítače nikdo nesedí. 

Vyplatilo se jim to například před několika lety, kdy mnozí internetoví surfaři zvědaví na obsah stránek www.waysexygirls.com neměli nejmenší ponětí o tom, že při ukládání softwaru nezbytného pro prohlížení těchto stránek získali navíc i nenápadný program, který způsobil, že modem počítače vytáčel telefonní číslo jedné malé země ve východní Evropě, a zatížil tak jejich účty částkou tři dolary za každou provolanou minutu.

S narušením soukromí se potýkala i společnost Microsoft poté, co do Windows 95 zahrnula program zvaný Registration Wizard , který dával uživatelům internetu možnost registrovat svůj software online, takže pak nebyli odkázáni na tradiční poštu. Avšak Registration Wizard dělal ještě něco jiného: prohledal celý harddisk, vytvořil seznam instalovaných programů a poslal tuto informaci Microsoftu. Kritici tohoto programu podezřívali Microsoft ze záměrů nahradit software jiných firem právě produkty společnosti Microsoft. Pozdvižení nakonec opadlo a program zůstal tak, jak je. Později se však zástupci společnosti přece jen odhodlali k řešení. Na adrese Microsoft.com bylo zřízeno Profile Center, tedy místo, kde si uživatelé programu Registration Wizard mohou prohlédnout všechny údaje, které o nich Microsoft shromáždil, a podle vlastní volby je vymazat. Cílem společnosti je získat důvěru klientů, která je nezbytná k tomu, aby o sobě i v budoucnu ochotně poskytovali potřebné informace. Od té doby se však objevilo mnoho podobných produktů, které si zkopírovalo více než 22 milionů uživatelů. 

Patří mezi ně i software RealJukebox firmy RealNetworks. Tento populární program dovoluje síťový přenos hudby mezi jednotlivými počítači. Ve chvíli, kdy kdokoli z majitelů programu vsune CD do svého počítače, je skladba identifikována a údaje včetně těch, které určují uživatelovu totožnost, jsou odeslány zpět do RealNetworks. Tam je uloženo i jméno, adresa a další identifikační znaky každého, kdo si software firmy RealNetworks registroval. Je zřejmé, že jejím zaměstnancům nikdo nemůže zabránit, aby vytvořili seznam uživatelů a výběr hudby, kterou poslouchají. Podnikání v reklamě je především závodem o pozornost a jakékoli přesné informace o navštěvovaných stránkách jsou doslova k nezaplacení. Váha údaje roste s tím, co dalšího se lze o příslušné osobě dovědět. Nejcennějšími jsou samozřejmě veškeré osobní informace o uživateli, jeho záliby, jež ovlivňují, jaké zboží si vybírá. 

Tyto informace mohou být cennější než zboží, jež firmy na síti nabízejí. Například reklamní společnost Radiate, dříve známá jako Aureate, spolupracovala s autory sharewaru, tedy softwaru, který je zdarma k dispozici na internetu (dříve to byl například Free Solitaire nebo Go!zilla ). Jeho tvůrci se dlouhou dobu marně pokoušeli přimět své zákazníky, aby jim platili dobrovolné příspěvky za jeho registraci. Radiate přišla s řešením: k softwaru připojila dodatky, které se nejen usídlily do počítačů 18 milionů uživatelů, ale podávaly také zprávu o navštívených stránkách. Mnohem horší však byla skutečnost, že tyto vetřelecké aplikace zůstávaly v činnosti ipoté, co byl shareware z počítače smazán. K jeho úplnému odstranění bylo třeba znát speciální postup, který Radiate zveřejnila mnohem později, na nátlak advokátů zabývajících se ochranou soukromí.

Jak zvítězit?

Jestliže amatérští uživatelé počítačů nemusí tyto vetřelce odhalit nikdy, zkušenějším občas pomůže náhoda. Steve Gibson, počítačový odborník z firmy Irvine v Kalifornii, zjistil přítomnost cizího tělesa ve svém počítači až ve chvíli, kdy pomocí aplikace Zone Alarm procházel všechny soubory, které byly přímo spojené s internetem, například jeho prohlížeč nebo program pro odesílání pošty. Objevil přitom aplikace, o nichž nikdy neslyšel. Protože však nebyl průměrným uživatelem, rozhodl se vytvořit program pod názvem OptOut , který dokáže odstranit programy firmy Radiate a pozdější verze i jiných cizích aplikací, šířené v sharewaru. 

Z hlediska zákonodárství však otázka stále zůstává nedořešena. Ve Spojených státech existuje pouze zákon o počítačovém pirátství a zneužití informací, který obsahuje některé obecné pasáže o nedovolenému přístupu k počítačovým datům; další upřesnění však budou teprve následovat. Přesto proběhly první procesy, například se společností RealNetworks, která byla obžalována z poškození milionu uživatelů, jehož výše byla vyčíslena na 500 milionů dolarů. Přes všechny úspěchy lovců podezřelého softwaru je obrana před návštěvou nezvaného hosta v počítači jen velice obtížná. 

Někteří odborníci se domnívají, že v budoucnosti bude potřeba fyzicky rozdělit pevný disk počítače na veřejnou a soukromou část tak, aby se ukládané údaje nemohly dostat do spojení s důvěrnými informacemi. Pro tuto chvíli však existuje jediné řešení, které je však ze všech nejjednodušší: nekopírovat z internetových stránek nebo z elektronické pošty žádné aplikace. Neuposlechne-li někdo této rady, nebude nikdy přesně vědět, co vše o něm jeho počítač světu prozrazuje.

                                                             Petr Flášar - student