O zemi, kde benzin stojí 5,36 Kč/litr
a nové BMW Z3 je za 182.000 Kč
píše Marcel Potužák

(www.novinky.cz)


Z mnoha zpráv uváděných v médiích často slýcháváme, jak to či ono podraží. A většinou je jako omluva uvedeno, že ceny v EU jsou stejně vyšší, a tak dříve nebo později k tomu dojít muselo. Připomíná mi to strašení malých dětí, kteří tak mohou získat fobii na celý život. Když se řekne A, je však třeba také říci B, popřípadě další písmena abecedy. Od těch novinářů, kteří toto píší, se mi to zdá krajně nezodpovědné, na jejich omluvu je však třeba dodat, že nejsou plně seznámeni se životem v zemích EU. Pokusím se zde nastínit situaci z pohledu průměrného občana Bavorské spolkové země (převedeného ovšem do našich podmínek). Bude to možná znít jako naprostá utopie a mnozí mne možná nařknou z vytváření ještě větších mlh a polopravd, než vytvářejí zmínění novináři. Prosím proto laskavého čtenáře o shovívavost. Nechť je tento článek brán spíše jako zamyšlení.

Nedávno byla v Bavorsku uveřejněna zpráva, že průměrná mzda dosáhla 5000 DM. Slovo průměrná a jeho skloňované podoby nemám rád. Většinou je za tímto pojmem schováno něco, co se čtenář nemá šanci dovědět (alespoň ne běžně dostupnými prostředky). A statistici mi jistě dají za pravdu, že průměr může mít různé podoby a názvy, ale především může nabývat velice rozdílných hodnot. Pro vaši představu uvedu, že v ČR průměrná měsíční mzda již překročila 13.000 Kč...

Přistupme na hru o průměru a připusťme, že jsem Honza a jsem průměrný občan ČR s průměrnou českou mzdou. Můj kamarád Hanz je naopak Němec z Bavorska s průměrným německým platem. Hanz nikdy nebyl v Čechách, prý se tam bojí, jsou tam samí loupežníci a zloději, kteří člověka okradou o auto, když stojí na červenou na křižovatce. Ptal jsem se ho, jak si mysli, že se žije v Čechách. Zeptal se mě na průměrnou mzdu. Přihlédneme k tomu, že je Němec, věří své silné marce a ze zkušeností ze zahraničních dovolených přišel na to, že u nás musí být 2,6krát dráž, ale spíš levněji. Oba děláme velice podobnou práci. Připusťme, že bychom tedy za tuto práci měli byt srovnatelně zaplaceni. Nebudu vám vyčíslovat, co všechno si můj kamarád Hanz může za svůj plat koupit a o jaké množství víc.

Takových srovnání již bylo jistě hodně. Hanz na to šel jinak, řekl bych od lesa. A vy se nyní máte možnost podívat, kolik by měly ty které věci a služby stát v ČR, kdyby zůstal zachován poměr, že já vydělávám 2,6krát více (13.000 Kč/5.000 DM) než můj kamarád Hanz.

Benzín: Věčné téma, naříkáme oba, jak se jeho cena zvyšuje a jak už se nevyplatí jezdit autem. Pánové z OPECu se domluvili, že cenu ropy "trošku" zvednou a zatím se jim to daří. Hanz mi říkal, že je benzín teď v Bavorsku za 2,06 až 2,36 DM/litr. Pokud zůstane zachován poměr 2,6 tak u nás v ČR by mohl stát 2,6krát tolik než v Bavorsku, tedy od 5,36 Kč do 6,14 Kč/litr. Za tuhle cenu se už opravdu nevyplatí sednout za volant. Naštěstí se už projednávala pomoc sociálně slabším spoluobčanům na příspěvky na benzín. Čtenář určitě uhodne, ve které zemi to bylo.

Bydlení: Hanz bydlí v Mnichově a říkal, že Mnichov je považován za jedno z nejdražších měst na světě a snese srovnání třeba s New Yorkem či Tokiem. Já žiji v Praze a mí mladí američtí přátelé říkali, že je to skvělé město, kde se dá neuvěřitelně levně žít (na odpovídající úrovni a s fungující infrastrukturou). Hanz s jeho přítelkyní bydleli ve dvoupokojovém bytě (61 m2) na okraji Mnichova. Platili 850 DM warm (tzn. se vším všudy, plyn, elektřina a nájem). Vzhledem k tomu, že čekají potomka, chtějí se přestěhovat do většího, alespoň čtyřpokojového bytu se zahrádkou. Hanz chce mít pracovnu a pro dítě bude třeba vlastní pokoj. Ptal se mě, zda se má nastěhovat do bytu na severním okraji Mnichova, který je dál od centra za 1700 DM/měsíc, nebo na východním okraji, který je blíž, ale stojí 2.200 DM/měsíc. Oba byty jsou v klidné lokalitě, MHD je zde dostupné, supermarket za rohem a byty jsou i srovnatelně velké. Já se naopak zeptal, proč rovnou neuvažuje o koupi vlastního domu. A on mi řekl, že už na to myslí od studií, a tak si založil stavební spoření. Ale je to prý hodně drahé, firma chce neuvěřitelných 345.000 DM za barák na klíč o zastavěné ploše 141 m2 se základovou deskou, nepodsklepený a ještě bez pozemku.
Při poměru 2,6 bych tedy v Praze měl zaplatit v Praze za 2+1 se vším všudy 2,6 x 850 = 2.210 Kč, za 4+1 od 4.420 Kč do 5.720 Kč podle toho, zda budu bydlet v Ďáblicích nebo na Vinohradech. A až se rozhodnu, že si postavím vlastní dům v Průhonicích, doufám, že také najdu firmu, která mi ho na klíč postaví za 897.000 Kč (i když v téhle zpropadené ceně nebude pozemek)!
Telefonování: Hanz říkal, že od té doby, co je na trhu třetí mobilní operátor E-Plus, tak se i ostatní operátoři umírnili v cenách. A prý to i ťuklo toho molocha Deutsche Telecom, aby snížil poplatky. Při volání z mobilu platíš od 0,18 DM/min do 1,68 DM/min v závislosti na denní době, kdy voláš, jestli voláš na pevnou síť, na mobil u stejného operátora nebo u konkurenčního a jaký jsi si předplatil měsíční tarif. Ten se pak pohybuje od 14 DM/měsíčně do 200 DM/měsíčně u těch nejexkluzivnějších. A surfování po Internetu prý také jde s těmi novými ISDN přípojkami a s tarifem od 0,015 do 0,026 DM/min.
V Čechách tedy asi budu platit 2,6krát víc, když mám tolikrát vyšší plat. A tak mě volání z mobilu přijde na 0,468 Kč až 4,368 Kč. Měsíční paušály pak budou ve výši 36,40 Kč nebo u exkluzivního tarifu ve výši 520 Kč/měsíčně. Což se dá vydržet. A po večerech si zasurfuji za 0,039 Kč až za 0,0676 Kč/min.

Auta: Hanz mi říkal, že až se to malé narodí, bude muset koupit kombíka, aby měl kam dávat všechny ty věci, co mimina potřebují. A tak si vybral Suzuki Baleno Kombi 1,6 GLX Special za 31.550 DM, když zaplatí "na dřevo", nebo si vezme lesing při jednorázové splátce 12.000 DM (pak bude splácet po dobu 36 měsíců 600 DM). Jeho snem je však malý, ale nadupaný sporťáček BMW Z3. Ten ale zatím musí počkat, protože stojí skoro 70.000 DM
V Čechách u dealera Suzuki bych Baleno Kombi 1,6 GLX Special za 82.030 Kč "na dřevo" také bral, ale když to jinak nepůjde, vezmu uvedené auto i na splátky, jednorázově zaplatím 31.200 Kč a pak po dobu 36 měsíců těch 1560 Kč, snad někde ušetřím. A snad někdy našetřím na BMW Z3 oněch zpropadených 182.000 Kč.

Jídlo a pití: Povídám: "Hanzi, z těch cen mi nějak vyhládlo, nepůjdeme se někam najíst?" "Proč ne," říká na to Hanz, "mám jednu oblíbenou Biergarten tady nedaleko v Anglické zahradě." Je to mimochodem nádherný park o rozloze přes 350 ha, táhnoucí se celým městem od severu k jihu podél řeky Isar. Cestou mi Hanz vypráví o tom, že právě tady sídlila redakce Svobodné Evropy s vysíláním do Čech, a o špionovi Minaříkovi, který tu nastražil bombu ve snaze zničit štvavou vysílací stanici... Tvářím se, že jsou to pro mne novinky, abych mu nezkazil radost, která z něho jen čiší při vyprávění o dramatických událostech.
Posadili jsme se na "zahrádce" v restauraci, Hanz objednal u číšníka dvakrát Mass piva (Mass = 1 litr) po 8,50 DM a jídelní lístek. Doporučil mi Schnitzel s opékanými bramborami a s hromadou zeleniny. Cena lidová 22,50 DM. Doma se to sice dá uvařit podle Hanze za třetinu ceny, ale když už má tu návštěvu... Když to číšník přinesl na obrovském talíři s 200gramovou porcí opečených brambor a řízkem přečuhujícím na obou koncích talíře, mlčel jsem. Nevěděl jsem, zda bych Hanze v Praze mohl pozvat do restaurace, která by něco podobného nabízela v cenách, o nichž si on představuje, že u nás panují. Našel bych restauraci, která za řízek s bramborem účtuje 57,20 Kč a za litr piva 22,10 Kč?

Hanz se zatím do Čech nechystá. Naštěstí pro mne a i pro něj. Přišel by totiž o krásnou iluzi, která se zamlouvá i mně. A co vám? Řekněte, nežili byste rádi v takovém cenovém ráji?

button_zpet.gif (1175 bytes)