Každé město jde svou cestou 
aneb průmyslové zóny u sousedů



Důkladná příprava žádostí o poskytnutí podpory v rámci rozvoje průmyslových zón v Litomyšli je protiváhou postoji choceňské radnice, která tyto aktivity považuje za současnou, poněkud iracionální módu. 

Tyto rozdílné postoje jsou však způsobeny i konkrétní situací ve městech - na území Chocně je řada nevyužitých prostor. Podle starosty Jana Čulíka tento majetek zbytečně leží ladem a další investice by nikam nevedly. Zatím se tedy v Chocni připravuje revize územního plánu a až se vyřeší situace kolem rychlostní komunikace, bude podle starosty zastupitelstvo Chocně připraveno nabídnout investorům vyhovující podmínky.

Vysoké Mýto se rozhodlo využít možnosti pasivního vyhledávání investorů pro nevyužívané objekty na území města a plochy v lokalitách vedených jako průmyslové zóny účastí v databázích Regionální rozvojové agentury Pardubice, ke které vyzval Městský úřad referát regionálního rozvoje Okresního úřadu v Ústí nad Orlicí, a také v tištěné databázi Prague Business Journal na rok 2001.

Z Litomyšle putovala v prosinci loňského roku do CzechInvestu obsáhlá Žádost o poskytnutí podpory v rámci systému podpory rozvoje průmyslových zón pro rok 2000-2001, která usiluje o získání podpory pro jednu ze tří vytipovaných lokalit v Litomyšli tzv. Benátskou. Starosta Litomyšle by rád našel investora, který by byl protiváhou největšímu litomyšlskému podniku Vertex. Chápe však, že vytvoření pracovních příležitostí ještě problém nezaměstnanosti vyřešit nemusí, protože již dnes musí Vertex i přes téměř desetiprocentní nezaměstnanost na Litomyšlsku svoje zaměstnance svážet ze širšího okolí. I tak chce ale Miroslav Brýdl zúročit šest let intenzivní práce na přípravě těchto lokalit všemi dostupnými prostředky. Získal již příslib podpory náměstka ministra průmyslu Petříčka a oslovit chce s nabídkou také členy představenstva koncernu Saint Gobain, které bude v Litomyšli zasedat v květnu tohoto roku. 
-eh- 
Internetové noviny TRS (01/2001)