Karta fuč!

Lukáš Půda, Neviditelný pes

První věc, kterou musíte udělat, je tuto skutečnost co nejrychleji oznámit své bance. Pro tento případ existují speciální telefonní čísla do kartového centra, kde lze krádež nahlásit. Hovor má buď podobu volání na zelenou linku 0800 (volání zdarma), nebo je standardně zpoplatněn. Při ztrátě karty v zahraničí ale nelze volat na zelenou linku - klient tak platí mezinárodní hovor. V některých bankách (například eBanka) provádí blokaci operátor na běžné info lince.

Pokud neznáte číslo ztracené karty, nic se neděje, většina bank umožňuje i zablokování karty podle čísla účtu, jména, adresy či rodného čísla. Jestliže se jedná o běžnou elektronickou kartu, je její blokace okamžitá. Klienta tato operace přijde na stokoruny a od této chvíle již není možné s kartou provádět žádné autorizované transakce. Zloděj si tak nemůže vybrat hotovost z bankomatu, ani kdyby znal PIN.

V některých bankách je nutné blokaci ještě osobně potvrdit - například v České spořitelně musí klient nejpozději následující pracovní den navštívit některou z jejích poboček a blokaci písemně potvrdit (platí pouze pro domácí karty). Pokud však klient vlastní embosovanou kartu (jméno, doba platnosti a číslo karty jsou na ní vytlačené), pak je postup složitější. Embosovaná kartu se dá totiž použít při placení na obchodních místech, které nemají online platební terminály automaticky ověřující zůstatek účtu v bance. Pokud zloděj touto kartou platí, na účet se pouze obtisknou vytlačené údaje a karta se dále neověřuje. Operátor linky ji tedy musí zařadit na tzv. stoplist (seznam kradených karet), což může stát i několik tisíc korun.

Kolik vás bude stát blokace karty v jednotlivých bankách

Banka

Elektronické karty

Embosované karty

Doba odpovědnosti 1

 

 

Komerční banka

150

350 / 2000 2

8 dní, AMEX ihned

 

 

GE Capital Bank

100

2800

24 hodin od oznámení

 

 

Česká spořitelna

500

3500

půlnoc dne oznámení

 

 

eBanka

200

2000

půlnoc následujícího dne

 

 

Živnobanka

zdarma

zdarma

půlnoc dne oznámení

 

 

IPB/Poštovní spořitelna

100

400 / 1500 2

půlnoc dne oznámení

 

 

ČSOB

300

300 / 2000 2

půlnoc dne oznámení

 

 

1 okamžik, kdy přechází z klienta na banku odpovědnost za transakce provedené zablokovanou kartou
2 domácí / zahraniční embosované karty

Klient odpovídá za zneužití karty v době mezi ztrátou a oznámením bance. Banka ručí za zneužití výběrem z bankomatu od okamžiku nahlášení její ztráty, za nákup kradenou kartou pak až po určité lhůtě. Ta bývá většinou do půlnoci dne oznámení nebo dne následujícího, výjimečně se ale může jednat až o několik dnů jako v případě Komerční banky. Výše klientovy odpovědnosti je většinou omezena limitem karty, nebo pevně stanovenou částkou (například pět tisíc korun u Komerční banky).

Snadnost zneužití kradené karty si můžete představit, až s ní budete příště platit v obchodě. Všimněte si, zda pokladní kontroluje shodnost vašeho podpisu na účtence s vzorem na zadní straně platební karty. Je to sice její povinnost, ale fronta je dlouhá a přitom tak málo času… Díky občas nezodpovědnému přístupu personálu prodejen může být pro zloděje snadné vyčerpat váš účet, aniž by se musel učit podpis. U transakcí prováděných na platebním terminálu není po zablokování karty zneužití možné, v prodejnách s imprinterem (žehličkou) to však platit nemusí.

Několik rad jak minimalizovat riziko zneužití platební karty:

·  PIN karty si zapamatujte, nikam si ho nepište, rozhodně ne na kartu

·  mějte přehled o svých platebních kartách, když některou z nich postrádáte, okamžitě ji zablokujte

·  uložte si telefonní číslo na kartové centrum do svého mobilu; české zelené linky nelze volat ze zahraničí, musíte volat na běžnou pevnou linku

Spolupráce: Petr Vykoukal


A zde si můžete přečíst některé reakce na tento článek
uveřejněné na stránkách www.penize.cz

 

09:40 msoucek@volny.cz

Odpovědět

Zajímalo jaký je názor obecenstva i odborníků na zaznamenání hausnumera vypadajícího jako PIN na kartu. Zdá se mi, že je zde pak šance, že případný zloděj se zaraduje a zkusí to v nejbližším bankomatu a ten po několika neúspěšných pokusech (myslím, že obvykle třech) kartu zadrží. Možná je to na nic, ale možná to přece jen trochu sníží pravděpodobnost úspěšného zneužití.

    

09:58 redakce@penize.cz

Odpovědět

To je pěkný nápad, slyším o něm poprvé. Rozhodně zde šance obelstít zloděje je, ale spíše toho jednoduššího. Trošku chytřejsí to zkusí jednou, pak výběr stopne, vezme kartu a v nejbližším obchodě na ni nakoupí. Přeci jen je to ale zajímavé řešení. Lukáš Půda, Peníze.cz

    

15:34 jan@galuszka.cz

Odpovědět

Zapis hausnumera na kartu nebo na listek v penezence myslim, ze ma smysl. Jelikoz mam nekolik karet platebnich, nekolik mobilu ve firme, nekolik karet CCS k autum, ... a vsechny piny bych nezvladl pamatovat, tak je mam zapsane vsechny na kartach nebo pri ridicaku v zakodovane forme a to v zavislosti na tom, jake karty ma kdo pravo uzivat. Napr. postup odkodovani karet CCS - kde skoda po kradezi muze vzniknout v mensi mire (nez ji zablokuji) znaji vsichni opravneni pouzivat automobily ve firme. Tento postup se tyka napr. pinu k telefonum, tam ty skody nebudou velke. Ale pro platebni karty mam jiny typ kodu, ktery zname ja a manzelka. Priklad zakodovani: dame osmimistne cislo a opravnenym osobam sdelime, ze pin je druhe, treti, pate, seste cislo - a plati to u vsech CCS nebo pinem bude od zadu osme, sedme, seste, pate, nebo kazde druhe cislo, nebo kazde druhe cislo + 1. Tech moznosti je hodne a ja si pamatuji pouze dva postupy - jeden privatni a jeden sluzebni a tim znam nekolik desitek pinu. Kdyz vam dam osmimistne cislo, zjistete mi, jak jsem to zakodoval. Pokud nesedite primo na terminalu v bance, tak vase sance je prakticky nulova. Trochu je problem v tom, ze do urcite vyse platby nektere benzinky nechteji na VISA pin a vetsina prodejcu na podpis ani nekoukne. Ale v tom pripade skoda vznikne na urovni stokorun, coz lze prezit.

 

01:47 mcuma@chpc.utah.edu

Odpovědět

Musim rict, ze me prekvapilo, jak vysoke jsou poplatky za blokaci karty. Tady v USA se za blokaci neplati nic, a banky hradi ztraty nad $50. Veci jako tohle me utvrzuji v presvedceni, ze v Cechach jsou lidi pro banky a ne naopak. Jak jinak hradit ty ztraty z rizikovych uveru, ze?

13. 2. 2001 holubkov@alphanet.cz

Odpovědět

Pěkný článek, ještě bych si přál - spíše v rámci celého www.penize.cz - tabulku s telefonními čísly "ztrát a nálezů" karet pro jednotlivé banky. Případně i pro společnosti typu VISA, EC/MC, jestli něco takového existuje. A ještě bych doporučoval stručnou informaci pro potenciální nálezce: zejména o zajímavém § 135, odst. 2 obč. zák., který do tuzemského práva vrátil 10% nálezné. Neví někdo, zda (a jak) to již bylo aplikováno v případě platbní karty ?

    

13. 2. 2001 petr.vykoukal@penize.cz

Odpovědět

Většina bank má ve svých sazebnících skutečně nabídku nálezného pro ty, kteří do banky donesou nalezenou platnou kartu. Pohybuje se většinou ve výši 200 korun. Na tabulce čísel na kartová centra pracujeme a brzy se objeví v sekci běžné účty.

    

13. 2. 2001 zdenek.fekar@penize.cz

Odpovědět

Možná stojí za to připomenouot i jiný paragraf, tentokrát z trestního práva. Trestní zákoník, § 249b (jmenuje se Neoprávněné držení platební karty) totiž říká: "Kdo si neoprávněně opatří nepřenosnou platební kartu jiného, identifikovatelnou podle jména nebo čísla, nebo předmět způsobilý plnit její funkci, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci." Nelze z toho vyvozovat trestnost držení při nálezu - určitě by ale nálezce neměl s předáním karty příslušné bance příliš otálet.

9. 2. 2001 vaclavhamacek@seznam.cz

Odpovědět

Mám dotaz. Použil jsem číslo své karty na Internetu. Zjistil jsem , že bylo třeba zadat pouze číslo karty a nebyl vyžadován PIN. Je možné , pokud od někoho okouknu číslo jeho karty, takto zneužít jeho konto? Nejsem si jistý ,jestli transakce proběhla , ale asi ano. Pokud stačí k placení na Internetu z konta znát pouze číslo karty, myslím si , že není karta příliš dobře chráněná. Když ji ztratíte , tak bez PINu sice nikdo nevybere nic z bankomatu, ale může stihnout si něco objednat z Internetu ( třeba i za několik tisíc $). Odpovězte prosím někdo , jak je to s placením na Internetu.

    

9. 2. 2001 libor258@centrum.cz

Odpovědět

To sice ano, ale vy samozřejmě můžete neoprávněné transakce reklamovat. Navíc jde obvykle o koupi nějakého zboží a je lehce dohledatelné, že si někdo z Francie nechal poslat knihy z Amazonu do Paříže, ale použil kartu někoho s úplně jiným jménem z Prahy. Podobně je samozřejmě i dohledatelné, z jakého serveru člověk přišel.

    

9. 2. 2001 marpol@quick.cz

Odpovědět

Na druhou stranu je pravda, že takto kartu zneužít lze. Proto byste ji měl používat pouze na známých a důvěryhodných serverech, ne na webech, kam zabrousíte náhodou a nikdy jste o nich předtím neslyšel a nevíte, kdo je provozuje. Samozřejmostí by také měl být zabezpečený přenos těchto dat (v adrese stránky pak není http, ale https a dole v liště Exploreru vidíte malý zámeček) - údaje pak jsou kódovány a není tak jednoduché se třeba k číslu karty dostat.

    

9. 2. 2001 Anonym

Odpovědět

To stejné se vám ale může stát i v obchodě nebo restauraci - kartu někam odnesou, udělají si více kopií (navíc mají k dispozici váš podpis...). Nemyslím, že je internet více nebezpečný než jiné způsoby použití karty.

        

9. 2. 2001 Anonym

Odpovědět

Svatá pravda, navíc v případě restaurace je na falešném účtu váš pravý podpis a možnosti reklamace jsou téměř nulové. V bance mi řekli, že dát kartu z ruky(tedy z dohledu) je nejlepší způsob, jak přijít o peníze.

8. 2. 2001 lukas.hamel@quick.cz

Odpovědět

Překvapuje mě, jak dlouhá je doba, než banka na ohlášení zareaguje. V USA je standardem, že banka hradí vše nad 50 USD, i když ztrátu ohlásíte později. Standardem jsou samozřejmě volání zdarma a obsluha 24 hodin denně sedm dní v týdnu...

    

8. 2. 2001 Anonym

Odpovědět

Jo. To by ale naše banky musely patřit kapitalistům a ne socialistickým nedoukům.

    

8. 2. 2001 Anonym

Odpovědět

Nesmíme však zapomínat, že ve Státech jsou mnohem více využívány platební terminály (taky díky tomu, že kartama platí téměř všichni) a tím pádem je blokace mnohem snadnější. Kdyby tam všude měli žehličky asi by to nebylo až tak easy. Pravda, české banky by se ale taky měly začít snažit, ale spíš jde o to, kdy některá z nich začne.

        

8. 2. 2001 Anonym

Odpovědět

Začarovaný kruh. Kdyby lidi víc platili kartami, obchodníci by byli ochotnější je více přijímat a bankám by se lépe prodávaly. Pak by bylo méně žehliček a více terminálů. Kdyby banky byly aktivnější a nejen proklamovaly budoucnost karet, ale něco dělaly i samy pro upevnění jejich pozic na trhu, lidé by je používali více a více a obchodníkůmby nezbývalo, než je akceptovat. Kdyby obchodníci chápali, že poplatek bance není ztráta, ale zisk, protože jinak přichází o zákazníky, kteří dávají úhradě kartami přednost, bylo by více míst, kde lze s kartami utrácet... Pořád dokola.

            

9. 2. 2001 napis@email.cz NOVÝ

Odpovědět

Kdyby lidi platili víc kartami, mohlo by se taky stát, že obchodníci zkolabujou. Doba vyřízení platby v obchodě trvá dost dlouho (až na vyjímky) - já mám na terminálu "rekord" 20 minut.

                

14. 2. 2001 Anonym NOVÝ

Odpovědět

Taky by si měli obchodníci uvědomit, že zákazník platící kartou utratí obvykle více, něž při hotovostní platbě, protože řada lidí šetří "kulatý" peníze, ale na "hranatý" nehledí

8. 2. 2001 kuba01@centrum.cz

Odpovědět

Komerčka je skutečně úžasná. Při ztrátě karty jste sice odpovědný celých 8 dní, ale v případě že vám ukradnou peněženku, vy zablokujete karty a druhý den vám poctivý nálzce vrátí celou peněženku (včetně peněz!!!), tak máte stejně smůlu a vysolíte 4 tisíce:-( a funkční karty máte až za měsíc:-(( Na druhou stranu aspoň nabízí karty Amex a tam je servis opravdu trochu o něčem jiném.

8. 2. 2001 grossmanBnspuh-cz

Odpovědět

> Všimněte si, zda pokladní kontroluje shodnost vašeho podpisu na účtence s vzorem > na zadní straně platební karty. Je to sice její povinnost, ale fronta je dlouhá a přitom tak málo času… A proc by to delala, ona zije z toho co proda, ne z toho kolik kradenych karet zadrzi. Mareg