Kampaň za námi ... a koho jsme vlastně vybrali?

Několikaměsíční volební maraton do senátu a krajského zastupitelstva zakončil v Chrudimi v pátek vpodvečer předseda vlády Miloš Zeman. Přijel na chrudimské náměstí podpořit své kandidáty do senátu i krajského zastupitelstva.



fotoseriál z návštěvy

Co všechno návštěvě předsedy vlády v Chrudimi předcházelo?
Především se stal náš region mediálně velmi proslulým díky očekávanému souboji dvou senátorských kandidátů Petra Pitharta a Miroslava Šloufa. Druhý jmenovaný zahájil svoji kampaň v několikaměsíčním předstihu a v americkém stylu. Vsadil na stovky setkání na venkově a nelenil využít každé příležitosti k prezentaci svého programu. Jeho aktivita zpočátku zaskočila nejenom jeho soupeře, ale i česká media. Senátor Petr Pithart se ale rychle zorientoval a kontroval dobrou volební kampaní s billboardy, web prezentací a desítkami setkání po celém regionu. Další kandidát Petr Štěpánek se zpočátku pouze nechal slyšet, že kampaň má smysl až v poslední etapě a potichu vymýšlel, čím osloví voliče. Další kandidáti se postupně přidávali teprve několik týdnů před volbami. Chrudimský pekař Stanislav Pecka vydal své noviny Peckoviny, rodák a podnikatel Stanislav Římek díky minimální prezentaci nebyl téměř vidět. Totéž se dá říci o komunistickém kandidátovi Milanovi Bičíkovi, který se svoji nulovou prezentací a příslušností ke komunistické straně stal kandidátem pouze do počtu. Srdnaté vystoupení Johna Boka bylo neslavně zakončeno zpackanou přihláškou, kterou Okresní úřad nemohl přijmout.

Nabídka senátorských kandidátů se na první pohled zdála stejná. Samé příjemné věci (silniční obchvaty, bydlení pro mladé, průmyslové zóny), žádné "krev, pot a slzy" - nakonec na nás sliby stále platí. Malým zádrhelem se zpočátku stal rozpor mezi kandidáty Šloufem a Pithartem, když první ve své kampani jednal se starosty a občany regionu o jejich konkrétních problémech a naznačoval (či sliboval) možnosti řešení v případě svého zvolení. Na to reagoval trochu podrážděně senátor Pithart slovy o klientismu. K tomuto tématu se později již nevrátil a naopak ve své volební brožuře předložil celou plejádu svých lobistických úspěchů ve prospěch svého volebního regionu. Spor byl velmi rychle urovnán a je nutno říci, že oba kandidáti se vyjadřovali na adresu svého protivníka velmi důstojně. Kandidát Petr Štěpánek celý problém elegantně obešel a svoji volební kampaň postavil na tezi, že je třeba dát příležitost mladým s čistým a nepopsaným profilem. Stanislav Pecka nezapomněl prezentovat své životní téma s časem a Stanislav Římek vsadil na nezávislost a trojnásobné zvýšení platů učitelům.

Novinkou v senátorských volbách se stala soustředěná mediální kampaň proti sociálnědemokratickému Šloufovi. Téměř všechny noviny, obě televize a týden před volbami i ta regionální, předvedly dokonalý "odstřel" tohoto kandidáta. Je s podivem, že za celý půlrok se nepodařilo žádné z mnoha obvinění "dotáhnout". Buďto jsou "činné orgány" neschopné, anebo jsme zažili premiéru toho, co vše bude při volbách možné. Uvidíme.

Chrudimský volič je ale zmaten. Jak si vybrat mezi intelektuálním a nečitelným Pithartem, démonizovaným Šloufem, "mladým" Štěpánkem, který staví pouze na změně generací, Peckou, nabízejícím "napravení času" a Římkem, který se v Chrudimi ani neukázal? Podle obličeje? Podle mínění médií? 
Přítel PP před svým odjezdem do Mexika nás v tom nechal, když vzkázal: "To jsem rád, že tady na volby nebudu".

Jedno je jisté. Tou nejhorší variantou je nevolit. Za nás to pak odvolí ti disciplinovaní, zvyklí pohodlně volit jednotně z dob svého mládí anebo ti uhranutí sexappealem pana profesora.

Mám pocit, že nás potkalo to nejlepší, co nás mohlo potkat. Nic není jasné, nemůžeme jednoduše volit NF, OF či cokoliv obecně přijímaného. Každý si to zkusíme sám za sebe, na vlastní riziko. A hlavně si pamatujme, jak jsem se rozhodli. Příště už budeme vědět víc.

                                                                     Luboš Jelínek