Je integrovaný havarijní systém V Los Alamos na stejné úrovni, jako v Chrudimi?

Podaří se od ohně uchránit jaderný materiál?
Mají v Los Alamos tlampače?

Od našeho zvláštního dopisovatele v Los Alamos

Už na 11 tisíc lidí museli evakuovat z Los Alamos, kde začínají hořet nejen obytné čtvrti, ale i objekty známých vojenských laboratoří. Ty jsou proslaveny nejen výrobou první atomové bomby, ale později se staly i těžištěm megaprojektu Hvězdné války. Jaderný výzkum v těchto laboratořích pokračuje dodnes, včetně výzkumu nejnovějších computerových a biologických technologií.

V pátek, přesně před týdnem byl v národním parku založen tzv. kontrolovaný požár (který je v této části světa přirozeným doprovodem přírodních procesů a bez něhož například nejsou schopna některá semena vyklíčit, protože v sobě nesou informaci o tom, že před procesem klíčení musí projít vysokou teplotou vlivem požárů v polopouštní a lesní formaci).
Zodpovědný zaměstnanec U.S. National Park Service (Bandelier National Monument) zcela ignoroval předpověď počasí, která byla pro plánovanou operaci zcela nepříznivá. Občanské iniciativy navíc obviňují vedení parku z toho, že silné větry a velká sucha jsou v této části roku typické a podobná katastrofa se dala snadno předvídat. Lesní požár se zcela vymknul kontrole, bylo zasaženo více než 5000 čteverečných mil a kvůli silnému větru, jehož rychlost přesahuje 50 km v hodině a vzduchem létají hořící koule lehčích větví a keřů, byl vydán i zákaz pro zasahování hasičům ochranářům, kteří se nyní věnují jen ochraně lidských životů a obydlí.

pozar_los_alamos.jpg (22484 bytes)

Panují všeobecné obavy z toho, že živel zasáhne i množství nukleárnáho materiálu, a to přes ujišťování zodpovědných míst, že betonové bunkry, kde je tento materiál uložen, jsou před ohněm naprosto bezpečné.
Občanské iniciativy dále ukazují, že současným trendem v USA je skutečnost, že nikdo za nic neručí, vždy je snaha úřadů věc nějak ututlat a zahrát do autu. Obavy lidí podporují zprávy z druhé ruky, které tvoří fámy o nebezpečnosti hustého dýmu, který se valí z požářiště i z hořících laboratoří a "nikdo" prý neví, co vše v laboratořích doutná.

                                                                                 Rick Fencl, Albuquerque, New Mexico


 

Pozn. redakce

V té souvislosti nelze nevzpomenout na nedávný požár v agrochemickém podniku za Chrudimí. Také zde hořel - v prvních chvílích neznámý - chemický materiál. Nebezpečnost dýmu, který se valil do nejhustěji obydlených částí Chrudimi zprvu nebyl nikdo schopný ani odhadnout.
Následně si jeden z místostarostů povzdechnul, že chybí systém, který by občany varoval - například pouliční tlampače. Přitom právě ve chvíli, kdy rádia ohlášovala nebezpečí a doporučovala občanům, aby se zavřeli doma a nevycházeli na ulici, pod okny radnice probíhal rušný trh, kde byly ohroženy stovky lidí.
Napadá nás, k čemu by byly tlampače, když nikoho ze zodpovědných nenapadlo na radnici otevřít okno a zavolat - lidé - schovejte se na chvíli do obchodů a poslouchejte pokyny z rádia!!! Ale tohle vlastně udělat nemohli. V rádiu přece hlásili - zavřete okna - jak bychom od úředníků mohli očekávat opak?

A ještě k oněm tlampačům. Vidíme to jako další zbytečný výdaj, nehledě na trochu toho mrazu, který nám jde po zádech, když si vzpomínáme na doby, kdy se tlampači svolávaly sobotní brigády, ryčely z nich budovatelské písně - a tak byly vlastně součástí komunisticko Geblsovského způsobu ovlivňování lidí.
Přitom stačí tak málo - spuštění sirén dnes každému občanu automaticky sděluje, aby své ucho přiblížil k nejbližšímu sdělovacímu prostředku. Jak prosté!
 

button_zpet.gif (1175 bytes)