Jakým investorem je chrudimská radnice?
Kam se propadá třísetmilionová suma za prodej akcií?

Chrudimští radní by se jen těžko mohli opírat o dlouhodobý mezinárodní rating - příliš často utrácejí za zbytný luxus, v době, kdy do chalupy teče!

Zcela nedávno byla v tisku publikována úvaha o tom, jak města utrácejí mimořádné prostředky získané prodejem kapitálového majetku. Kupodivu se zjistilo, že většina měst nejde cestou utrácení, naopak - vylepšuje si příjmovou stránku rozpočtu výnosy z odborné správy těchto prostředků. Svědčí to o tom, že města se nechovají krátkozrace. Jsou si vědoma faktu, že obecní příjmy stagnují a tuto stagnaci bude i nadále ovlivňovat řada faktorů, jako jsou míra inflace, míra nezaměstnanosti či ekonomická situace podniků z daného regionu. To vše přímo ovlivňuje stav daňové výtěžnosti, tedy příjmy obce. Tohle zjištění publikovala akciová společnost SI Asset Management, která se specializuje na investiční a ekonomické poradenství pro komunální sféru.

Zcela odlišně se chová chrudimská radnice. Už tak malé chrudimské koupaliště se jí nákladem přesahujícím 70 milionů podařilo přebudovat na koupaliště ještě menší. Nyní se silně lobbující část radnice snaží další desítky milionů potopit do zbytného zastřešení zimního stadionu. Radnice tak zcela zapomíná na svou základní povinnost - pracovat v souladu s potřebami občanů - obyvatel města. Co je základní povinností města v době, kdy nezaměstnanost dosahuje varujících 12 %? Město v této chvíli musí vytvořit podmínky pro podnikatelské investice. Neodkladná výstavba průmyslové zóny je podmínkou nejdůležitější. Přesuňme se nyní - zdánlivě nelogicky do jiného města.

Starosta města Ústí nad Orlicí při jednání se zahraničními investory zjistil, že firmy se obvykle nespokojí s tvrzením zástupců radnice o tom, jak jsou dobří a jak dobře hospodaří. Vyžadují nezávislé hodnocení. O takové hodnocení požádalo Ústí nad Orlicí nadnárodní společnost Czech Rating Agency, která městu udělila dlouhodobý mezinárodní rating Baa+, což je nevyšší stupeň, jakého město může dosáhnout. Je dobré podotknout, že z 16 hodnocených měst získalo nejvyšší známku jenom 5.

A nyní zpět do Chrudimi. Cena za podobnou analýzu přesahuje stotisícovou částku. Chrudimské radnici nelze podobný výdaj doporučit. Byl by to opět příliš velký luxus za to, aby se radní dozvěděli, že město investuje bez koncepce, tedy bezhlavě. Že podobným způsobem bude hospodařit tak dlouho, až prohospodaří. Nejenom peníze, ale i důvěru občanů, o kterou se už nyní nemůže nijak dvakrát opírat.

                                                                                                             elek

button_zpet.gif (1175 bytes)