Jak končí krásné myšlenky
aneb obnova vyhlídkové věže Chlum



Možná, že jste někdy chodili do Slatiňanských lesů a zavítali jste k torzu vyhlídkové věže, někdy nazývanému Chlum, jindy zase Vlčí hrádek, někdy ovšem úplně jinak. A o tomto skvostu se dočtete v následujících řádcích.

Myšlenka obnovy
je velmi stará. Nejprve se sešlo několik nadšenců především z řad skautů, které napadlo obnovit tuto věž. Později tato myšlenka pohasínala a ožila při loňském setkání skautů a skautek okresu Chrudim "Slávkova hůra ´99", neboť tato věž byla logem zmíněné akce. Nedlouho potom vzniklo nové občanské sdružení. Mezi jeho nejpestřejší náplní se objevila myšlenka obnovy vyhlídkové věže, byť z ní nebude vidět široko daleko, ale spíše jako místa pozoruhodného až kouzelného.

rozhledna1.gif (10660 bytes)
Logo okresního setkání skautů a skautek "Slávkova hůrka ´99",
které se konalo 18.-20.6.1999


Začátky bývají těžké
Na počátku jsme měli vizi a jednu fotografii z roku 1932. Nic víc. Proto jsme začali "s kampaní " shromažďování informací a díky I. Slejškovi, p. Zitkovi, pí. Jeřábkové, J. Nouzovi, V. Novákovi, Okresnímu muzeu v Chrudimi a dalším, se nám podařilo shromáždit fotodokumentaci, z niž poté Ing. Jan Picpauer z chrudimské firmy Vertikál zpracoval jednu studii.

rozhledna2.jpg (25488 bytes)

Pohled na věž z roku 1932, foto získáno od Víta Nováka z Rabštejnské Lhoty


Změna je život
A pevně věříme, že k lepšímu. Na konci června se připojil k našemu občanskému sdružení J. Vyškovský, desinger a výtvarník, který nám napomáhal při zajištění vlastní technické realizace. Změnili jsme částečně pohled na obnovu vyhlídkové věže, zajímavou inspiraci nám poskytl architekt a urbanista Karel Thér, který nám prezentoval jiný pohled na stavbu věže.

rozhledna3.gif (18248 bytes)
Studie obnovy vypracovaná Ing. Janem Picpauerem z chrudimské firmy Vertikál


Samá práce, jen a jen práce

Asi bychom lhali, kdybychom řekli, že žádná práce za námi není. Slavili jsme ovšem i úspěchy. Co nás potěšilo nejvíce, byla reakce autora knihy "Rozhledny Čech, Moravy a Slezska" a televizního seriálu "Rozhlédni si, člověče" Prof. Ing. Jan Nouzy, CSc. Ale zaznamenali jsme i menší úspěchy, těch bylo několik.


Kdo se skrýval pod hlavičkou neziskových organizací?
Tak hlavním organizátorem bylo Občanské sdružení Altus a jeho partnerem Město Slatiňany. Z dalších organizací to byly: Český svaz ochránců přírody z Chrudimi, Junák Slatiňany, Klub českých turistů, horolezci ze Slatiňan, Samostatná dětská organizace Vlčata z Rabštějnské Lhoty a další.

Pokračovalo se dále
Snažili jsme se, získávali jsme nejrůznější povolení a najednou nastala závratná změna. Negativní. Zapříčiněním dvou institucí se před námi vyskytl problém - restituce p. Trauttmansdorfa - který si dělá nárok na lesy, v nichž se daná věž nachází. Bohužel jsme na tuto skutečnost nikde nebyli upozorněni, což nás velmi mrzí, neboť jsme bývali mohli soustředit naši půlroční činnost do jiné aktivity. Ale má to jednu pozitivní stránku - v budoucnu můžeme nabídnout náš know-how dalším "obnovitelům".



rozhledna4.jpg (26419 bytes)



A nejlepší nakonec?
Snad ano. Máme pro vás dobrou zprávu. Připravujeme pro Vás festival neziskových organizací s názvem "Labyrint světa a ráj srdce", který proběhne 13. - 28. října 2000 v Chrudimi. Pevně věříme, že i vám se "zahojí" srdce po této smutné zprávě.

    I tak Vám přejeme hezký konec srpna

                                Občanské sdružení Altus
                                Roman Málek - jednatel
                                www.altus.adam.cz

button_zpet.gif (1175 bytes)