Jak bych se zachovala jako soukromý investor
v případě zastřešení zimního stadionu?

Jako zastupitel a člen sportovní komise jsem obdržela materiál studie Zastřešení zimního stadionu Chrudim.

Ihned po tom, co zastupitelstvo počátkem roku schválilo převedení areálu zimního stadionu do majetku města, protože TJ nebyla schopná nést tak obrovské náklady na rekonstrukci čpavkového hospodářství, ani náklady na provoz, schválilo zastupitelstvo částku kolem 13 milionů Kč do rekonstrukce čpavkového hospodářství. Nyní je květen a já mám před sebou výše zmíněný materiál, který předkládá celkem 7 možností vybudování zastřešeného zimního stadionu v předpokládaných nákladech od 43 milonů Kč až do 87milionů Kč. Když tedy sečtu co již město do zimního stadionu investovalo, vychází mi částka od 66 milionů Kč do 100 milionů Kč.

Jsem přesvědčena, že ani pro “ tak bohaté město jako je Chrudim” , není částka přes 60 milionů zanedbatelná, a když mám k takovému výdaji z veřejných prostředků zaujmout stanovisko, nemohu uvažovat jinak, než bych uvažovala, kdybych to platila ze své kapsy. Kladu si otázku, byla bych, jako soukromý investor, ochotná na základě předložených materiálů utratit tak obrovskou částku, stačily by mi předložené materiály k rozhodnutí?

Moje jednoznačná odpověď zní:
Jako soukromý investor bych v žádném případě nemohla přistoupit na to, abych na základě předložených materiálů vzala těch několik desítek milionů a řekla, tady jsou peníze, začněte stavět, já to zaplatím.

Proč?

Předložený materiál snad postačí k základní orientaci v dané problematice, ale chybí zcela podstatné informace , které budou rozhodujícím způsobem ovlivňovat celkovou výši finančních prostředků ať už na vybudování nebo v budoucnosti na provozování areálu.

Z hlediska architektonického se mi jako laikovi studie líbí, ale zcela chybí konkrétní usazení stavby do terénu, v minimální míře je uvažováno o komunikačním napojení, zpevněných plochách, parkování a zeleni. Navíc sami autoři projektu hovoří o nutném místním šetření a další studii v otázce stavu kanalizační sítě.

Zcela postrádám reálný odhad ročních nákladů na provoz budoucího areálu, není řešena otázka ceny za používání stadionu hokejovým oddílem, školami či pro komerční účely.

Ve studii je uvažováno také s ubytovnou, ale chybí údaje jestli byl proveden průzkum zda a jaké kategorie ubytovací zařízení v Chrudimi potřebujeme.

Chybí zde informace jaké kategorie by ubytovna byla, jaké by byly provozní náklady na tuto ubytovnu a tedy i jaké ceny za ubytování. Není vůbec uvažováno jaké by bylo nutné vynaložit další finanční prostředky na zařízení a vybavení ubytovny.

Z mého laického pohledu nemohu za současné situace s takto předloženými materiály zodpovědně jako zvolený zástupce občanů zaujmout stanovisko k variantám zastřešení zimního stadionu.

                                                                                                            Ivana Hrochová

button_zpet.gif (1175 bytes)