Historie chrudimská

aneb zpravodajství z minulých století (I)

Je tomu již pár let, kdy půda jednoho chrudimského domu vydala zajímavé svědectví. Mezi trámy gotického domu v Kollárově ulici Kousek od Resslova náměstí, našel tehdejší majitel krabici s různými písemnostmi. Několik let jim nevěnoval pozornost a teprve po čase se do zažloutlých listin začetl. 

Text, který Vám dnes předkládáme, zapsal chrudimský měšťan Jelínek, majitel zmíněného domu a milovník chrudimské historie. Byl sepsán někdy mezi roky 1820 - 1850, není úplný (chybí začátek i konec), je psán krásným písmem a dnes kuriózní starou češtinou. Zachycuje rok po roku události z dějin města, tak jak je autor nastudoval v tehdy dostupných dokumentech, slyšel od pamětníků nebo prožil. Je dobře možné, že se zde objeví doposud málo známé skutečnosti. 

Dnes uveřejňujeme první část ...

....

Spálené domy prodávané 1542 prodávalo se toho roku mnoho spálených míst na Novém Městě vně,tak také na Pudrkasech od ohně 1538 spálených.

Odkaz 1544 Zůsana Maršova odkázala na lázně 20 kop. míšeňských 30 kop na milosrdné skůtky a 50 kop aby se půjčovaly Chrudimským řemeslníkům.

Hejtman kraje Chrůdimského 1546 Byl toho času Hejtman Kraje Chrůdimského p. Hroch Tejnecký a na Mezilesicích

Oprava školy 1549 dne sv. Prokopa dali páni z odkazu Doroty Šíchovy dle jejího odkazu také na stavění školy 11 kop a 3 kopy na práci.

Knihy vinařské Liber Vinitorum Tato kniha obsahuje v sobe voleni panu starších hor viničních,tež prodej a koupě vinic a presů jak nasleduje leta 1548 ve čtvrtek před sv. klimentem obnovany jsou pani starší správě hor viničních. Osoby tyto Jan Korbař,Tomáš Kazisvět

Smlouva o valchu mezi obcí a Soukeníky 1553 v pátek po sv. Marku mezi pánem půrkmistrem a pány staršími obecními a mistrama soukenickejma stala se smlouva o valchů, která je při městě Chrudimi nad vodnou věží a soukeníci ji přijali v svou ochranu a správu na svůj náklad. Cokoli by bilo potřeba na stavení neb na stroji , též břehy bnad valchů až po dům Rozkoše a pod valchů až po stávek. (Ještě 1440 byl na tom místě Mleyn pod jmenem podle ulice Rybařské ) pozděj z toho vodarna udělana byla.

Hejtman kraje Chrudimského 1554 Hejtman kraje Chrudimského toho časů byl p. Petr Hamza z Zabedovic a na Morašicích

Vokrouhlík 1557 Rolle a lůka na Pumberce jenž slove Vokrouhlík za čtvrt lánu,dán byl s povolením Jeho milosti Arciknížete Jiříkovi Kosovi , krále Jeho Milosti rychtáři. ( Háj Vokrouhlík ležící na Pumbercích patřil ke špitálu a k záduší, též val jenž slove Kostnice což držel Mlynář Rybnickei dle nalezení r. 1562

Mor velki v Chrůdimi a po Čechách 
1562 povětří morové náramně zůřilo toho roku v Městě jak to až dosavade na hřbitově u Sv. Michala hrobovej kámen zazděný mezi postraníma dveřma a zakristií dokazuje nastedující nápis : Leta páně 1562 ve čtvrtek před Svatým Havlem v moru umřel jest mladej Ciprian syn varhanika Chrudimskeho.I na tuto odpočiva očekavaje Blahoslaveneho vzkřišení. Tez od Vanoc až do Sv. Martina pochovano jest lidu všeho v teto obci Chrudimské 1810 lidů.Tak se tento rok po stětí Jana Křtitele netoliko v Městech Pražských ,ale i na jiných místech mnohých v Království Českém povětří morové se rozlilo v trvání až do vánoc mnoho tisíců lidu pohubilo,takže mnoho vesnic i mestečka půsté zustala, a kdoby jich role byl vzdělával nebilo žádneho.

Že už tenkrát znamenité Městské živnosti ubejvalo,totiž Vaření Piva
Ještě v roce 1539 jeden každý měšťan zavázán byl více varů piva nedělati než 1 var za 3 neděle pod pokutou.Z techto narizeni se vyrozumiva jeste roku 1577 za 6 neděl mohl var piva každý měšťan vyšenkovati a k tomu 10-ti vědérků vína .

Pivovary městské
Stran šenků piva nařizeno abi v mírnosti pivo za peníz chudým lidem dáváno a prodáváno bylo. Stalo se na Hradě Pražském ve čtvtek po Rozeslání Apoštolů páně léta 1577
Nákladníci rozděleni byli do pivovarů v pátek před Sv. Janem Křtitelem leta 1577.
1 . Do Lůkaše Šíchy pivovaru 
2. Do Maršálkova pivovaru
3. Do Bůčkova pivovaru
4. Do Štěpánova pivovaru
5. Do Tomáškova pivovaru
6. Do Kaprova pivovaru
Z toho rozdělení se vyrozumívá ,že léta páně 1577 bylo 6 pivovarů a 110 právovarečných domů.

Osoby z Věnejch Měst v Hradci Kralovém
1577 dne 26. listopadu na poručení J.M Císařovny jakož to kralovny české schromáždily se v Hradci, totiž z Chrudimě,Mýta Visokého,Polički,Mělnika,Jaroměře Dvoroů, Bydžova a z Trůtnova z každého města 2 osobi přední spoluradní a tu v Hradci schromážděnym p. Hofrychtr takto oznámil,poněvaž J.M. Cisařovna mnoha vydání míti ráčí, že jest 25 tisíců rejnských přejednán kůpů v Aušpurku objednala, a ten jistý ujištění žádá, y protož Její Milost žádá abyste za Její Milost v rukojemství tomu dobrému člověku koupí se podané postavili. Připovídáme, že nad tím žádné těžkosti mít nebudete,za to Vám svoji lásku a milost připovídá, že ta žádost její první jest.. Pak pan Hofrychtr do hospody odešel.

Tak roku 1586 Všech domů vnitř v Městě bylo 136
1. Nové Město i s Půší načetl jsem domů 46
2. Čtvrť rybářská dole u vodárny a za ní 35
3. Čtvrť Vorzovská dle mého zdání od Mostků
az do krytých lávek a za nima 45
4. Čtvrť Kateřinská obsahovala ostatních domů 
a místa na podměstí Kateřinském 64
5. Čtvrť dlážděnská na Janském podměstí
neb ulice dlažděná proti Koželužskému mlýnu 36
6. Čtvrť Prostřední od Dolní brány az po
most druhý 30
7. Odpolní Jánské podměstí 39
8. Půdrkasy 30
Aůhrnek 135
A tak domů vnitř Města 136
Nového Města 81
Kateřinského 109
Janského 135 
Auhrnek všech domů 461
Haltířů na riby sem napočet všech 31
Sladoven 7

Žena spadla z věže 1631
Dne 26. důbna probořila se puda na věži Trůbačka a žena Trůbačka dolů spadla a hlavů srazila na ráno v neděli provodní na té věži dole mezi dřívím nalezena byla.

       (pokračování)