24.2. 2001 mf DNES

Zastupitelé nepočítali s tím, že nebudou prodávat celou lokalitu
Chrudim špatně spočítala miliony 

Chrudim bude muset v letošním roce zaplatit nejméně o sedmnáct milionů korun víc za přípravu pozemků pro stavbu rodinných domků u místní části Markovice, než radní i zastupitelé původně předpokládali. Starosta Chrudimi Ladislav Libý na posledním jednání zastupitelstva to vysvětlil tím, že město podcenilo náklady na přivedení potřebných sítí. Zatímco zájemci o pozemky zaplatí pět set korun za metr čtvereční, náklady města budou více než osm set korun. Nyní se ukázalo, že starostovo vysvětlení nebylo správné. "Náš záměr nebyl dotovat stavbu rodinných domků, byl to špatný odhad nákladů," řekl na konci ledna Libý. Dodal, že se mu tak velká podpora stavebníků nelíbí. Pro Chrudim ale už zřejmě nepřipadá v úvahu, že by cenu pro stavebníky zvedlo. Tím spíš, že čtyřiapadesát nabízených pozemků není obsazeno ani z poloviny. 

"Nyní to už zřejmě nemá řešení. Někteří lidé už složili za nákup pozemku zálohy," uvedl zastupitel opoziční Chrudimské volby Luboš Jelínek. Město ale nezaplatí o sedmnáct milionů korun víc kvůli tomu, že nesprávně odhadlo náklady na přípravu pozemků. Ty totiž vzrostly jen o šest milionů korun. "Rozdíl v odhadu nákladů není tak veliký, jak jsem se původně domníval," připustil Libý. Kde jsou tedy další miliony? 

Nejasnosti zavinil způsob, jakým zastupitelstvo v roce 1999 rozhodlo o tom, že bude pozemky nabízet lidem za pět set korun metr čtvereční. Ve výpočtu radnice, který tento návrh zdůvodňoval, byly rozpočítány náklady města na metr čtvereční všech pozemků v dané lokalitě a nikoliv jen ploch, které Chrudim bude prodávat. Tak, jako kdyby lidé měli zaplatit i za pozemky pod silnicí, zelení či trafostanicí. "Uniklo mi to. 

Nikdy by mne nenapadlo, že budou při vypočítávání ceny brát v úvahu i pozemky, které nebudou prodávat," řekl jeden ze zastupitelů, který chtěl zůstat v anonymitě. "Je pravda, že to určité zkreslení mohlo vzbudit. Určitě to však nebyl chybně připravený podklad, jen propočet udělaný na celkové metry," řekl starosta Chrudimi Ladislav Libý. "Nebyl to určitě záměr, ale fatální omyl," řekl zastupitel Luboš Jelínek. 

I když město více než sedmnácti miliony podpoří stavebníky, není to nic neobvyklého. "Lze říct, že město v průměru přispívá na stavbu každého rodinného domu zhruba částkou tři sta deset tisíc," uvedl například starosta Chocně Jan Čulík. Podobně postupují například i v Litomyšli. "Příspěvek stavebníků na investice do pozemků se v jedné lokalitě pohyboval kolem desetiny skutečných nákladů," uvedl vedoucí odboru výstavby a územního plánování Městského úřadu v Litomyšli Antonín Dokoupil. 

Starosta Chrudimi Libý nyní tvrdí, že je rozumné finančně podpořit stavebníky. "Jsou obce, které dávají pozemky pro stavbu rodinných domků téměř zadarmo," řekl Libý. 

Proč Chrudim zaplatí o sedmnáct milionů víc?

- náklady byly rozpočítány na všechny pozemky, a ne jen ty, které město bude prodávat
- podhodnocený odhad nákladů na přípravu pozemků

Autor: DAVID PŮLPÁN