Město zaváhalo a nemá pozemky pro investory

Chrudim má sice výhodnou polohu nedaleko Pardubic, nové větší podniky tam ale investoři zatím postavit nemohou. Nemají kde. Starosta Ladislav Libý přiznává, že město v minulých letech zaspalo, když nevybudovalo průmyslovou zónu. Nyní se o to pokouší, ale marně. "Je zřejmé, že je potřeba vybudovat průmyslovou zónu a přitáhnout do města investora," soudí přednosta Okresního úřadu v Chrudimi Ondřej Kudrnáč. To je ale podle něj záležitost města, do níž okres zasahovat nemůže. "Snažíme se získat pozemky, ale narážíme na přehnané požadavky vlastníků půdy," uvedl Libý, který je v čele města od voleb v roce 1998.

Rok trvající snaha radnice o vybudování průmyslové zóny prý výsledky nepřinesla. Libý je přesvědčen, že město mělo vykupovat pozemky na začátku devadesátých let, kdy to bylo jednodušší a levnější. "Na budoucí rozvoj se moc nemyslelo. Aby to bylo zajímavé pro investory, musí jít minimálně o několik hektarů. Naše pozemky, to jsou kousíčky, pár stovek čtverečních metrů," uvedl Libý. Vloni na podzim se konsorcium Český Mobil rozhodlo zřídit v Chrudimi centrum služeb pro zákazníky, kde by postupně získalo práci až čtyři sta lidí. Společnost hledala ve městě vhodné místo tak dlouho, až centrum provizorně přesunula do Sezemic. V první polovině letošního roku je ale přesto v Chrudimi vybuduje. Volné prostory pro průmyslové podniky v Chrudimi existují - v areálu zkrachované Transporty. Do jejich využití však město nemůže mluvit. "Podnik leží na výhodném místě s dobrým spojením do blízkých Pardubic. V budoucnu by tam mohla vzniknout prosperující průmyslová zóna až se dvěma tisíci pracovních míst," uvedl správce konkurzní podstaty Transporty Jaroslav Wimmer. Prodej částí podniku prý ale začne nejdříve v létě.

Chrudim zatím investuje spíš do sportovišť a bytů

Po loňském krachu Transporty je nyní v Chrudimi téměř každý osmý člověk bez práce. O jedno volné místo se často ucházejí desítky lidí, některým obchodníkům dramaticky klesly tržby a okresnímu úřadu i městu se snížily příjmy z daní firem. I když v městské pokladně zůstalo z minulých let peněz víc než dost, zastupitelé je neinvestují do projektů, které by do Chrudimi přitáhly nové investory. Co s nimi dělají? Budují moderní sportoviště.

"Investujeme do bydlení a sportovišť. Možnost investovat do sítí pro rozvoj průmyslu zatím nemáme," řekl starosta Chrudimi Ladislav Libý (ODS). Za prodej akcií Elektráren Opatovice získala radnice před půldruhým rokem zhruba čtvrt miliardy korun. Zastupitelé za tyto peníze velkoryse modernizují koupaliště, budují tobogan, staví byty a dům s pečovatelskou službou či rekonstruují zimní stadion. "Takovými velkými investicemi rozhýbeme ekonomiku ve městě, dáme lidem práci," řekl jeden ze zastupitelů při projednávání rozpočtu. "Pustili jsme se do uspokojování nadstandardních potřeb obyvatel. Je ale nutno zajistit, aby lidé mohli takové služby zaplatit," připouští radní Jaroslav Trávníček (ČSSD).

Na konci letošního roku zůstane v městské pokladně zhruba jen sto milionů korun. Zastupitelé už dali najevo, že by rádi příští rok za několik desítek milionů korun zastřešili zimní stadion. Šéf ekonomických poradců premiéra Miroslav Šlouf, který na Chrudimsku bude kandidovat na post senátora, se počínání zastupitelů diví. "Překvapilo mne, že město chce dát sedmdesát milionů korun za plovárnu a třicet milionů korun do zastřešení zimního stadionu. Myslím, že by bylo účelnější dát peníze do infrastruktury, podpořit vybudování průmyslové zóny nebo stavbu obchvatu," míní Šlouf. "Kdybychom sehnali pozemky pro průmyslovou zónu, budu první, kdo bude prosazovat, abychom peníze investovali právě tam," namítl starosta Libý a dodal, že město stále hledá vhodné místo, kde by mohlo průmyslovou zónu vybudovat. Nemůže se totiž dohodnout s vlastníky půdy v okolí Chrudimi.

Mladá fronta DNES, Autor: (dp)