ARD: Demonstrace na Václavském náměstí dala najevo, že mocní už nesmějí tak troufale s českými občany zacházet 

BERLÍN - Německé televize a rozhlas ve středu večer v hlavních zpravodajských relacích podrobily drtivé kritice české politické poměry související s krizí kolem veřejnoprávní televize. Nezvykle obsáhlé původní reportáže a komentáře líčily stranickou scénu v nelichotivém duchu, v jakém obvykle představují veřejnosti politicky nevyzrálé režimy. Ve sporu o vedení České televize se projevuje boj o zásadní koncepci české demokracie, uvedl první veřejnoprávní televizní program ARD. Malé Česko nikdy neoplývalo velkou transparencí a v politice a hospodářství je zřejmé neprůhledné propojení mezi starými a novými bratrstvy v politice a hospodářství. 

Demonstrace na Václavském náměstí dala najevo, že mocní už nesmějí tak troufale s českými občany zacházet. Když demonstrují desítky tisíc lidí, ukazuje to jediné: jejich nespokojenost nesměřuje jen vůči pochybnému vedení televize. Většina Čechů je otrávena mocenským kartelem obou velkých stran. Tato neblahá aliance má jediný účel: Zajišťuje oběma stranám vliv a prebendy, a to i v televizi. Zeman a Klaus jsou politikové nelítostné arogance. Přejí si novináře jako hlásné trouby a nepříjemné otázky považují za urážku majestátu, pokračovala ARD. Že vzbouřenci v televizi sáhli po nelegálních metodách je sice pochybné, avšak otázkou zůstává, jak lze vůbec tento mocenský kartel rozbít. Pod tlakem ulice vláda správně rozhodla, že televizní radu už napříště nemají obsazovat politikové, ale různá sdružení. 11 let po svržení komunismu dospívají Češi k poznání, že rozmanitost politických stran ještě nezajišťuje fungující demokracii, uvedla ARD.


Frankfurter Rundschau: ČR zralá pro EU, straničtí předáci nikoli

BERLÍN, 3. ledna - Česká republika je vesměs zralá pro vstup do Evropské unie, avšak vůdcové jejích nejdůležitějších stran nikoliv, píše německý list Frankfurter Rundschau o situaci kolem České televize. Všeobecnou náladu v zemi přirovnává k vystřízlivění.

Na Nový rok před jedenácti lety, kdy se stal prezidentem Václav Havel, doufali Češi v nový začátek, a to v pluralitní demokracii a v cestu "zpátky do Evropy". Na počátku roku 2001 je však ovládá kocovina, neboť experiment zatím ztroskotal. Místo dřívější vlády jedné strany si dnes dělí moc ČSSD a ODS. Premiér Miloš Zeman a šéf parlamentu Václav Klaus se chovají téměř stejně arogantně jako kdysi komunističtí bossové. Veřejnoprávní televize dosud chyběla v nestydatém podřizovacím polním tažení. Povolání Jiřího Hodače do dosud poměrně nezávislé České televize však znovu mobilizovalo protesty proti zabírání veřejného života komercí a politikou. Pouhým odchodem Hodače se to však nespraví. Krize televize je totiž výrazem krize české společnosti, konstatuje Frankfurter Rundschau.

Süddeutsche Zeitung uvádí, že v úterý se poprvé do sporu o ČT zapojili předsedové demokratických stran. Pozorovatelé si však kladou otázku, zda svými návrhy je Václav Klaus vůbec zainteresován na řešení problému, neboť ještě před Vánocemi se vyslovil pro privatizaci veřejnoprávní televize. Solidarita veřejnosti s povstalci přitom roste, dodává list. Seriál zpravodajských článků dnes přináší k situaci kolem ČT deník Berliner Zeitung.