Bývalý starosta osm let seděl? 
Kdo vytuneloval městskou pokladnu?


Chrudimí stále ještě hýbá problém průmyslové zóny. Co však je jádrem pudla? Není to snad ani tak otázka, zda průmyslová zóna má či nemá být zbudována. I když kdoví, zda někde v pozadí i tato otázka neprobublává. Nicméně, žádné hlasité sdělení o tom, že průmyslová zóna v Chrudimi být nemá, slyšet nebylo. Je to pochopitelné. Většina si totiž uvědomuje, že za současné prachmizerné situace s nabídkou pracovních míst, je to jediná šance. Možná menší většina si uvědomuje to, že i kdyby nakrásně areál nenašel využití za rok či za dva, jsou to mnohem lépe uložené městské prostředky, než třeba na termínovaných vkladech. O vkladech do nerezových koupališť nemluvě. 

Okolnosti kolem průmyslové zóny způsobily nejedno pozdvižení. Několik trestních oznámení, včetně anonymních. Obviňování starosty Libého z nekalostí. Snaha o vyjádření nedůvěry a snaha o jeho odvolání z postu prvního muže města. Snaha o obvinění ze spekulace podle paragrafů, které už pěkných pár let neexistují. Tak o co tedy vlastně jde? 

Bývalý starosta to označil velmi hlasitě na minulém zastupitelstvu. Prohlásil něco v tom smyslu, že současný dokup dalších pozemků pro průmyslovou zónu, je tunelováním městské pokladny! Prohlásil také to, že paní X a paní Y za pozemky od soukromé společnosti obdržely pouhých 16,- Kč, zatímco soukromá společnost od města požaduje celých 351,- Kč. (Předtím ovšem vládly pochybnosti o tom, zda společnost vůbec bude tak seriozní a podrží pro další etapu výkupu cenu 351,- Kč. Spíše se očekávalo, že město bude vydíráno cenou daleko vyšší).

O co vlastně v celé věci jde? Jde o to, že se lidé v čele města zřejmě už hodně dlouho vyznačovali neschopností jakékoliv vize. Jde také o to, že vůbec nic nebránilo, ať už starému starostovi, který 8 let seděl na postu nejvyšším, tak ani novému starostovi, který tam sedí už dva roky, vykoupit pozemky za peníze z městské pokladny. Bez prostředníka, který by vydělal hanebný peníz. Za oněch deklarovaných dvacet či padesát korun (nebo i 300,-?), tak jako to udělal onen proklínaný soukromý subjekt. 

Musím ke sdělení o tunelování pokladny města přitakat! Ano, je to tak. Pokladnu však vytunelovali zcela zřetelně ti, kteří místo včasného výkupu čekali na zázrak. A nebýt nabídky hanebných spekulantů, kteří za cenu menší, než je na trhu obvyklá, městu pozemky a projekt průmyslové zóny v mašličkách nabídli, čekali by zřejmě na zázrak dodnes. A dalších sto miliónů by užili pro výstavbu exkluzivního kluziště, aby se nezaměstnaní měli kde klouzat.

A ještě jedna úvaha, která možná stojí za zamyšlení. Městští konšelé už jednou o umístění průmyslové zóny rozhodli. Zařídili a územním plánem schválili umístění zóny někde k Májovu. Tedy do míst, kam nejsou přivedeny inženýrské sítě. Do míst, kde pozemky patří soukromým vlastníkům. Co se díky osvícenosti představitelů stalo? Vlastníkům rozhodnutím konšelů stouplo nejen sebevědomí, ale i cena polností. Z nějakých 10 kaček na závratný mnohanásobek. Celkem přirozeně pak po městu žádali 1000 a více korun za metr. Teď bylo rozhodnuto o tom, že průmyslová zóna bude na opačném konci města. Město ji koupilo za cenu třetinovou v místech, kde na patě areálu existují všechny potřebné sítě. Akce způsobuje reakci. Ve hře je mnoho, včetně těch nejnižších lidských vlastností, jako je zloba, intrikánství, nenávist i ryze česká závist. Ve hře jsou totiž peníze.

                                                               Pavel Pavlíček