10 nejlepších rockových alb 20. století


S uplynulým stoletím se v souvislosti s dnešními překotnými hudebními směry nabízí otázka, která alba a muzikanti měli největší podíl na vývoji zejména rockové hudby ve 20. století. Samozřejmě, že hudba není sport a výkony v ní se nedají měřit jako ve sportu, avšak i mezi těmi nejlepšími se dají najít rozdíly. Výsledkem je deset nejlepších rockových alb 20 století…

Myslím, že není třeba dalších představování, snad jen za zmínku stojí připomenout slavnou větu: IT’S ONLY ROCK AND ROLL, která nám tak nějak naznačuje, že hudba není žádným soutěžením, ale právě naopak. Krátká historie tohoto žánru stačila zplodit nespočet děl, jež dosahují stejných, mnohdy i vyšších kvalit, než ty, níže uvedené. Co je od nich odlišuje?


1. Led Zeppelin - „Led Zeppelin“

10_ledzeppelin10.gif (7013 bytes)

Debutové album Led Zeppelin je jedno ze dvou alb, která svým čirým zvukem „rock and roll“ navěky ovlivnila tvář hudby a to i přesto, že její nahrávání trvalo méně než 30 hodin. Od dob Billa Haleyeho a jeho „Rock Around The Clock“ neměla žádná kapela takový vliv na samotný žánr. Od klasické Good Times, Bad Times přes hrubou Communication Breakdown až po zběsilou skladbu Dazed And Confused, vytvořilo LP znamení nového zvuku a stylu. Snad první deska, která byla mecenášem zběsilosti elektrické kytary. Zatímco Jimi Hendrix změnil předsudek způsobu hraní, Jimmy Page nastolil nový trend v „tvrdosti“ s jakou struny využíval. Pravděpodobně nejpodstatnější debutová deska, která byla kdy nahrána.


2. Dark Side Of The Moon - „Pink Floyd“

Album Dark Side Of The Moon neovlivnilo jen pohled lidí na doposud poslouchanou hudbu, ale zejména změnilo tradiční postupy při její tvorbě a nahrávání. Obsahuje velice zajímavé prvky a pozoruhodné zvuky a možná i proto patří mezi jedno z  nejprodávanějších LP vůbec (okolo 25 miliónů nosičů). Je hudebním portrétem moderního života…pro každého, kdo kdy poslouchal rockovou hudbu, toto album musí něco znamenat.


3. Are You Experienced? - „Jimi Hendrix“

10_jimihendrix10.gif (4640 bytes)

Další z debutových skvostů, které nabouralo tradiční, často křečovitý pohled na kytarová sóla a přeneslo tak rock and roll do jeho nové éry. Vedle klasických kytarových ód Purple Haze a Foxey Lady se vřele vyjímají bluesové skladby The Wind Cries Mary a Red House nebo novátorská Are You Experienced?. Unikátní hudba a v neposlední řadě  také výkon Jimi Hendrixe ovlivnil nejen tehdejší umělce, ale i kytaristy dávno potom.


4. Black Sabbath - „Black Sabbath“

Jestli nějaké dílo posunulo hard rock do nových dimenzí…dimenzí heavy metalu, pak je to právě toto LP. Je produktem tzv. „post-Woodstock Vietnam War-era“ a dokonale reflektuje její temnou, nicméně později nadějnou atmosféru skladbami jako Black Sabbath, NIB nebo The Wizard. Black Sabbath je první deskou, která svým hněvem vyjádřila skutečné pocity tehdejší generace. Pozicí, někde mezi rozjásanou až úpadkovou hudbou ukazuje hlasitý protest hrubého, avšak ryzího rock and roll.


5. Never Minds The Bollocks, Here's The Sex Pistols - „The Sex Pistols“

Album Never Minds The Bollocks, Here's The Sex Pistols se stalo nejen symbolem úpadku éry diska, ale co víc, pro rock and roll také nový počátek zrozením punk hudby. Směsicí (dnes už známé slovní spojení sex-drogy-rock and roll) drog, sexu a odvážných vztahů kolem rock and roll se Sex Pistols „povýšili“ nad pop a disko hudbu a dali hlas těm, kteří zrovna nebyli módní, natož průměrní. Hlas rozhněvaného mládí, jež byl znechucen z omezeného vývoje ve zkorumpovaném, post-Vietnamském světě. Otrávený z uhlazeného komerčního zvuku. Sex Pistols osvobodili rebelantského ducha něčím, co činí rock and roll mocnějším a schopnějším…svobodou a nefalšovaným vzdorem. Což řadí toto album mezi ty nepodstatnější desky jakéhokoliv hudebního období.


6. Highway 61 Revisited  - „Bob Dylan

10_bobdylan10.gif (7822 bytes)

V roce 1965, sjednotil jeden z nejnadanějších zpěváků a skladatelů rock, country a folk způsobem, jako nikdo předtím. Zvukem a poselstvím, jež se zdál být signálem zrodu nového hudebného směru, bylo Highway 61 Revisited albem, které odhalilo nové možnosti v rocku a v hudbě jako takové. Zatímco většina, ne-li všechna alba Boba Dylana se mohu stranit jakéhokoliv vlivu, byla to právě tato deska, která skutečně signalizovala jeho vstup do světa rock and roll. Poté co přivedl folk na scénu rockové hudby, poté co „zelektrizoval“ svůj zvuk, Dylan zobrazil pocity a kulturu amerických mladých lidí a jejich svět tak, jak by to snad nikdo jiný nedokázal.


7. Greetings From Asbury Park, N.J. – „Bruce Springsteen and The E-Street Band“

10_brucespringsteen10.gif (7690 bytes)

V době, kdy hard-rock a glam-rock zapouštěl své kořeny a vliv Woodstocku pomalinku upadal, oživil Bruce Springsteen klasický zvuk a duši rock and roll. Greetings From Asbury Park, N.J. bylo po dlouhé době prvním albem, jemuž se podařilo zachytit energii a emoce rockových koncertů. Klasickými Spirit In The Night a It's Hard To Be A Saint In The City přinesla spolu s legendární kapelou The E-Street Band zpět velkolepou atmosféru live-nahrávek. Springsteen tak dokázal skloubit to nejlepší z různých vlivů a přetvořit je do podoby nezapomenutelného alba.


8. Tommy – „The Who“

10_thewho10.gif (8111 bytes)

Tommy je jedno z nejzranitelnějších rockových počinů dané doby. Jako první totiž spojuje dva, zcela odlišné styly, jakými jsou rock and roll a opera, a i přesto se neotřesitelně může chlubit jednou z nejlepších kytarových ód všech dob -  Pinball Wizard. K tomuto albu nelze dodat nic jiného, než že je uměleckým dílem Peta Thownsenda.



9. Pet Sounds
– „The Beach Boys“

10_beachboys10.gif (9694 bytes)

Ačkoliv je toto bouřlivé dílo více něž často ve stínu Beatles a jejich Sgt. Pepper, je mnohem vyzrálejší a uspokojivější k poslechu. Vrchol tvořivosti leadra The Beach Boys a  popového génia Briana Wilsona je patrný na všech skladbách. Nebeské melodie, pozoruhodný zvuk a nezapomenutelné texty jsou ukázkou talentu postavy, jejíž vliv na popovou hudbu je nezměřitelný.


10. Surrealistic Pillow – „Jefferson Airplane“

10_jeffersonairplane10.gif (11726 bytes)

Album Surrealistic Pillow je jasným důkazem toho, jak se komerční úspěch může podepsat na prioritách samotných umělců. Dříve než se v důsledku úspěchu tohoto alba změnil i zvuk Jefferson Airplane, album Surrealistic Pillow naladilo tón „létu lásky“ a kouzlu jež následovalo. Vokál Grace Slick ve skladbách White Rabbit a Somebody To Love je toho nejen důkazem.


Článek je volným překladem anglického originálu Steve Johnstona z www.music.com

button_zpet.gif (1175 bytes)